Osman Hulusi Ateş ve Seyr u Sülûk metodu
Osman Hulusi Ateş and his method of Seyr u Sülûk
  1. Tez No: 210724
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalısma, insan ve insanın özellikleri? ile Osman Hulusi Ates'in hayatı, eserleri, tasavvufî düsüncesi ve seyr u sülûk metodunu konu edinmektedir. Çalısmamız giris bölümü ve üç ana bölümden olusmaktadır. Giris kısmında insanın özellikleri ve tasavvufun günümüz insanı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde Osman Hulusi Ates'in hayatı, egitimi ve tasavvufi intisabı hakkında bilgi verdik. Yine Osman Hulusi Ates'in ilmî, edebî, içtimaî ve tasavvufî faaliyetlerinden bahsettik. Manzum ve mensur eserlerini tanıttık. Eserleri hakkında yapılan çalısmalardan bahsettik. Yine onun etkisini göstermek bakımından halifesi hakkında ve mensubu oldugu Naksibendiyye tarikatı hakkında bilgi verdik. kinci bölümde Osman Hulusi Ates'in tasavvufî düsüncesini sunduk. Bazı tasavvufî kavramların lügat ve ıstılah manaları hakkında bilgi verdik. Sonra bu tasavvufî kavramları açıklarken Kur'an, hadis ve diger sûfilerin görüslerinden örnekler verdik. En sonunda Osman Hulusi Ates'in bu kavramlara iliskin düsüncelerini ve yorumlarını aktarmaya çalıstık. Üçüncü bölümde seyr u sülûk kavramının lügât ve ıstılah manaları hakkında bilgi verdik. Yine nefs tezkiyesi, kalp tasfiyesi, intisab ve biat ve mürid-mürsid hakkında bilgi verdik.
Özet (Çeviri)
This study is about human and charecristics of human with Osman Hulusi Ates and his life, his studies and ideas which are related to Sufism. With the entry, it is originated of three main parts. At the entering we gave information about charecristics of human nature and effects of Sufism on today's man. In the first part some information is given about the life of Osman Hulusi Ates. Again, Osman Hulusi Ates and his scientific, literary and activities about Sufism are told and his works are introduced. Also, the studies about Osman Hulusi Ates?s works are stated. In addition, to indicatehis effects, some information is given about his caliph and dervish order called ?Naksbendiyye? which Osman Hulusi Ates is a member of. In the second part, Osman Hulusi Ates?s thoughts about Sufism are presented. Firs of all, some information about the term and the dictionary meanings of some consepts on Sufism is given. While introducing these concepts, some examples about Qur?an, hadiths and some of the ideas of Sufi?s are taken part. The thoughts and explanations of Osman Hulusi Ates about these concepts related with Sufism are also transferred. At the third chapter we gave knowledge technical means of“Seyr i Sülûk”and we gave again information about some words which Purification of Soul and Heart, Loyalty, Affection, Religious Scholarship and studenship.