Namazda okunan duaların hadisler açısından değerlendirilmesi
“ the evaluation of the prayers that read in pray ” in this study basically the tradition ( hadis ) that read in a pray is examined.
  1. Tez No: 210725
  2. Yazar: HAYRİ CİHANGERİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. SAMİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
?Namazda Okunan Duaların Hadisler Açısından Degerlendirilmesi? isimli çalısmamızda temel olarak namaz içinde ve sonrasında okunan dualarla ilgili hadisler incelenmistir. Tezimiz, giris, iki ana bölüm, degerlendirme ve sonuç bölümlerinden olusmaktadır. Giris bölümünde, arastırmanın amacı ve önemine isaret edilmistir. Ayrıca arastırmamızda kullandıgımız metot ve kaynaklar açıklanmıstır. Birinci bölümde, ?dua? kelimesinin sözlük ve terim anlamları üzerinde durulmustur. badetler ve dua iliskisi, duanın önemi, tesiri ve kabulü, konusu, niteligi ve son olarak namaz ve dua iliskisi özet olarak islenmistir. kinci bölümde, altı ana baslık altında asıl konu islenmistir. Birinci maddede, sena, ihram ve istiftah duası diye isimlendirilen, iftitah tekbirinden hemen sonra okunan dualarla ilgili rivayetler islenmistir. kinci maddede, kıraat ve istiâze ile ilgili rivayetler üzerinde durulmustur. Burada Fatiha'nın dua boyutuna deginildikten sonra Fatiha'nın pesinden ?âmin? demek ile ilgili rivayetler islenmistir. Üçüncü maddede, rükû, secde ve aralarında okunan dua ve tesbihâtla ilgili rivayetler islenmistir. Rükû ve secdelerde okunan dua ve tesbihâtlar genellikle aynı rivayet içinde yer aldıgı için ikisi tek baslık altında toplanmıstır. Aralarda okunan dua ve zikirler de alt baslıklar altında islenmistir. Dördüncü maddede, tesehhüt il ilgili konular ve son tesehhütten sonra Hz. Peygamber'e ve âline salâvat getirmek ve dua etmek ile ilgili rivayetler incelenmistir. Besinci maddede, selamdan sonra okunacak dua, tesbihât ve zikirler ile ilgili rivayetler degerlendirilmistir. Altıncı maddede, kunut duaları ile ilgili rivayetler incelenmistir. Konularla ilgili fıkhî ve indî degerlendirmeler mevzuların içinde ayrıca son bölümde genel degerlendirme yapılmıstır. Sonuç bölümünde ise arastırmamızın ortaya koydugu sonuçlardan genel olarak bahsederek çalısmamız tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Study name: ? The evaluation of the prayers that read in pray ? In this study basically the tradition ( hadis ) that read in a pray is examined. Our thesis has an introduction, two main parts an evaluation and a conclusion. In ntroduction part the aim and the importance of the investigatin is marked. Also the methods and sources that we used in our investigation is explained. In the first part the vocabulary and the term meanings of the word of ?praying?(dua) is explained the connection of prayings and prayers the importence of praying effect and acceptence , subject quality at last the connection of pray and praying is explained. In the second part , the main topic is worked beneath six main headline . In the first item , the rumours about ? prayings ? ( dualar ) that is named sena , ihram and istiftah that are read after iftidah tekbiri is worked. In the second item the rumours about kıraat and istiaze are told.After telling the dimension of ? Fatiha ? as a praying ( dua ) the rumours about saying amin (amen) after Fatiha is studied. In the third item the rumours about ? tesbihat ?, ? rüku?,? secde ? and praying is read between them is studied.The praying is read between rüku , secde and tesbihatsare collected one headline because of their some rumours placed.The prayings and ?zikirler? that is read among them are studied beneath different head lines. In the fourth item the topics about ? tesehhüd? and the ?salavat? fort he prophet and his relatives and the rumours about makig praying are studied. In the fifth item the rumours about the praying after the salutation? tesbihat? and ? zikirler ? are evalvated. In the sixth item the rumours about the prayings of ? kunut ? are studied. The evaluations about topics are in the subject further more there is a general evaluation at the last part. In the last part , our studies are comleted as telling the resultsof our investigation.