Milli mücadelede Trabzon'da ittihatçılık
The unions in the period of national struggle in Trabzon
  1. Tez No: 210747
  2. Yazar: UĞUR ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalısmada, Millî Mücadele döneminde Trabzon'da ttihatçıların çalısmaları arastırılmıstır. Yine, Millî Mücadele öncesinde Trabzon'da ttihatçılıgın köklesmesi için yapılan çalısmalar ve sonrasında olusan yeni durumlara ttihatçıların bakıs açıları da bu çalısmada ele alınmıstır. Milli Mücadelenin ilk yıllarında Trabzon'da ttihatçılar Mustafa Kemal Pasa liderligindeki direnis hareketini desteklemis ve Millî Mücadeleye istirak etmislerdir. Trabzonlu ttihatçılar, basta teskilat, basın yayın ve mahalli silahlı güçler gibi vasıtalarla Millî Mücadelede aktif olmuslardır. En önemli araçları, Trabzon Muhafaza-ı Hukuk-ı Milliye Cemiyeti ve stikbâl gazetesi olmustur. Bununla birlikte, Trabzon ttihatçıları daha sonra, Enver Pasa'nın Anadolu hareketinin basına geçmesi için çalısmalara da giristiler. Trabzon'da ttihatçıların bu hareketlerine karsı Ankara Hükümeti sert tedbirler almıstır. Bütün bu tedbirler Trabzon'da ttihatçılar üzerinde, Mustafa Kemal Pasa'ya olan muhalefeti artırmıstı. Yahya Kahya ve Ali Sükrü Beylerin ölümlerini de Ankara'ya baglayan Trabzon ttihatçıları, Ankara'ya karsı muhalefetligini en üst seviyeye tasımıstı. Bu muhalefet üzerine Ankara, Trabzon'da ttihatçılar için etkili tedbirler almıs; bu dogrultuda önce Trabzon Muhafaza-ı Hukuk-ı Milliye Cemiyeti'nden ttihatçılar uzaklastırılmıs; daha sonra stikbal gazetesi kapatılmıstır. Alınan bu önlemlerle ttihatçılar büyük oranda tasfiye edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the works of Unions were investigated at the period of National Struggle in Trabzon. And also in this study the works which was done for the Union?s basic in Trabzon and the impressions of the Unions to new conditions after the National Struggle were investigated. At first years of National Struggle, The Unions supported the resistance movement at leadership of Mustafa Kemal Pasha in Trabzon and they joined in National Struggle in their regions. At that point the Unions provided contribution by means of organization, press, armed forces to National Struggle. Their most important mains were Trabzon Muhafazaa-ı Hukuk-ı Milliye Society, the Istikbal News. While they were working at this matter, they kept on providing contribution to National Struggle. The Unions strived to prepare suitable atmosphere in Trabzon to Enver Pasha enter in homeland. The government of Ankara took serious measures against The Unions and their attempts in Trabzon. These measures on the Unions increased opposition against Mustafa Kemal Pasha in Trabzon. Yahya Kahya and Ali Sükrü Bey?s deaths reached The Unions? opposition to the peak. Ankara took effective measures on this opposition for the Unions in Trabzon. First of all the Unions were removed from Trabzon Muhafazaa-ı Hukuk-ı Milliye Society, and then the Istikbal News was abolished. In spite of these measures taken, this opposition of unions increased more and more.