Türkiye'de faaliyette bulunan uluslararası ortak girişimlerde örgütsel değerlerin ve uygulamaların toplumsal temelleri
The societal fundamentals of organizational values and practices of international joint ventures in Turkey
- Tez No: 210746
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, İşletme, Anthropology, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Yerel sosyo-kültürel baglamın, uluslararası ortak girisimlerin örgüt kültürü üzerindeki etkilerini arastıran bu çalısmada, ilk olarak kültür kavramı tanımlanmıs ve kavramın örgüt ve yönetim literatürü içerisindeki yeri uluslararası isletmecilik boyutunda incelenmistir. Ardından, çalısmanın dayandıgı teorik perspektifler ve arastırma stratejileri ifade edilerek, yerel sosyo-kültürel baglamın uluslararası ortak girisimlerin örgüt kültürü üzerindeki etkilerini sunan arastırma modeli ortaya konulmustur. Uluslararası ortak girisimlerde iki kültür düzeyi (toplumsal kültür ve örgüt kültürü) arasındaki iliskiler, yabancı ortagın ana merkezinin örgüt kültürü ile bir dizi araya giren degisken de göz önüne alınarak, çoklu regresyon denklemleri ile test edilmistir. Toplumsal kültür ile örgüt kültürü, varolan literatürden hareketle gelistirilen, ortaklasa davranısçılık, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, zamana iliskin yönelim, performansa iliskin yönelim ve paternalizm alt kültürel boyutlar ile degerlendirilmistir. Araya giren degiskenler ise, farklı örgütsel ve yönetsel teorik perspektiflerin birlestirilmesi sonucu ortaya çıkan, çokuluslu isletme stratejisi, kültürler arası etkilesim ve yabancı ortagın nitelikleri, yerel ortagın nitelikleri, örgütsel faktörler ve endüstriyel ortam biçiminde belirlenmistir. Arastırma tasarımının ve bulgularının sunuldugu üçüncü bölümün ardından çalısma, kullanılan yöntemlerin ve ulasılan bulguların teorik ve pratik anlamlarına iliskin degerlendirmenin yapıldıgı sonuç ve degerlendirme adlı bölümle son bulmustur. Arastırma sonuçları bir bütün olarak degerlendirildiginde, yerel ülkenin sosyo-kültürel baglamının, Türkiye'de faaliyette bulunan uluslararası ortak girisimlerin örgüt kültürünü, uygulama düzeyinde sadece ortaklasa davranısçılık boyutu; deger düzeyinde ise belirsizlikten kaçınma boyutu dısında diger tüm kültürel boyutlar (ortaklasa davranısçılık, güç mesafesi, zamana iliskin yönelim, performansa iliskin yönelim ve paternalizm) üzerinde etkili oldugu görülmektedir. Diger bir deyisle, uluslararası ortak girisimlerin örgütsel uygulamalar düzeyindeki farklılıklarını büyük ölçüde, yerel sosyo-kültürel baglamdan çok, yabancı ortagın kendisini holografik nitelikte bir örgüt olarak görmesi ve çokuluslu isletme stratejisi, uluslararası ortak girisimin yası, yabancı ortaga maddi bagımlılıgı ve yabancı ortak tarafından verilen egitim açıklamaktadır. Özellikle yabancı ortagın kendisini holografik nitelikte bir kültüre sahip olarak görmesi ve ortak girisimlerinde benimsedikleri isletme stratejileri örgütsel uygulama düzeyinde belirleyici faktörlerdir. Uluslararası ortak girisimlerde örgütsel deger düzeyinde etkili olan ana degiskenler ise, beklentiler yönünde, yerel sosyo-kültürel baglam, yerel ortagın uluslararası deneyimi, uluslararası ortak girisimin yabancı ortaga maddi bagımlılıgı ve egitimdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the impacts of socio-cultural context of host country on the organizational culture of international joint ventures. In this context, firstly, it is reviewed the concept of culture and its significance in the organization and management literature from the point of view of international management. Secondly, it presents theoric perspectives, research strategies and the research model indicating the impacts of socio-cultural context of host country on organizational culture of international joint ventures. The relationship between two cultural levels (the societal and organizational culture) is tested through multivariate regression analyses in which the organizational culture of headquarter and series of the moderating variables are taken into account. Both the societal culture and organizational culture are examined in a way of subcultures dimensions of collectivism, power distance, uncertainty avoidance, time orientation, performance orientation and paternalism. The moderating variables combined with different perspectives of organizational and managerial theory are classified as the strategy of multinational company, the cross-cultural interactions and characteristics of foreign partner, the characteristics of local partner, the organizational factors and the industry. Thirdly, the study examines the design of research and findings. And then, it is completed with the section of result and evaluation. When the findings are completely evaluated it can clearly be seen that there are the impacts of only collectivism subcultural dimension on organizational culture of international joint ventures in practice levels. However, apart from the uncertainty avoidance on organizational culture of international joint ventures there are the impacts of all subcultural dimensions in values levels. In other words, the differentiation of organizational practices of international joint ventures are explained in light of the following factors rather than socio-cultural context of host country; the regarding of foreign partner, itself, as a holographic organization, the strategy of multinational companies, the experience of international joint venture, the material dependency on the foreign partner and the training provided by the foreign partner. In particular, the regarding of foreign partner, itself as a holographic organization and the company strategies relating to joint ventures are determining factors at the organizational practices level. As has been expected, the main elements effective on the organizational values of international joint ventures can also be indicated as the socio-cultural context of host country, the international experience of local partner, the material dependency of international joint ventures on foreign partner and the training.