Cumhuriyetten günümüze Sivas'ta ortaöğretim (1923-1997)
Secondary education in Sivas from the introduction period of the republic to the present day (1923-1997)
  1. Tez No: 210748
  2. Yazar: AYŞE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHMİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalısmanın konusu,“Cumhuriyetten Günümüze Sivas'ta Ortaögretim (1923- 1997)”dir. Bu konuyu seçmekteki amacım, Sivas'ta MEB'e baglı bir egitim kurumunda ögretmenlik görevimi yapıyor oldugumdan, ortaögretim kurumlarını incelemek yoluyla yasadıgım sehre hizmet edebilmek ve bölgenin egitim tarihine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmek arzusudur. Hazırladıgımız bu çalısma, Sivas'ın Cumhuriyet öncesi ve sonrası egitim tarihi içindeki yerini belirlemeye yönelik genel bir çerçeve sunmaktadır. Bu amaca yönelik olarak çalısma, Giris ve üç bölümden olusmaktadır. Birinci Bölüm'de, tarihsel geçmisi, idârî yapılanma, nüfus ve nüfus artısı, Cumhuriyet öncesi Sivas'ta egitim baslıkları altında Cumhuriyet Öncesi Sivas ve Sivas'ta Egitim konusu ele alınmıstır. Bu bölümde, Sivas'ın, nüfus, egitim ve ekonomik gelismeler açısından en verimli çagını Selçuklular döneminde yasadıgı görülmüstür. kinci Bölüm'de, Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinin 1923?1997 yılları arası egitimde meydana gelen gelismeler genel çerçevede ele alınmıstır. Bu bölümde, genel olarak Türkiye'nin siyasî yapısı, nüfusunda meydana gelen gelismeler, egitim tarihi ve ortaögretimin, egitim tarihi içindeki yeri incelenmistir. Üçüncü Bölüm,“Cumhuriyet Döneminde Sivas'ta Ortaögretim”konusuna ayrılmıstır. Bu bölümde, önce Sivas'ın Türkiye içindeki yeri tespit edilmeye çalısılmıs, sonra ortaögretimin Sivas'taki genel yapısına deginilmistir. Daha sonra da Sivas'taki (merkez ilçedeki) ortaögretim kurumları (ortaokul ve liseleri), 1923?1950 arası, 1950?1960 arası, 1960?1980 arası ve 1980?1997 arası seklinde dört zaman dilimine göre ana baslık altında ayrıntılı olarak incelemeye çalısılmıstır. Dönemler incelenirken, o dönemin temel özellikleri hakkında kısaca bir bilgi verilmis, daha sonra o dönemde açılan okullar, kapanan okullar ve ögretime devam eden okullar, ögrenci sayıları? vb. lise ve ortaokul düzeyinde ayrı ayrı ele alınmıstır. Bu tez çalısması, ilkögretimin sekiz yıla çıkarıldıgı 1997 yılına kadarki ortaögretim okullarını kapsamaktadır. Çalısma, Sivas'la ilgili degerlendirmelerin verildigi sonuçla sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study focuses on ?Secondary Education in Sivas from the introduction Period of the Republic to the Present Day (1923-1997)?. The reason which has a causative relation with the determination of such a subject is the aspiration to be able to serve to the city I live and make a modest attribute to the educational history of the district by means of studying of the secondary schools, as I am occupying a teaching position, in Sivas, in an education institution of Ministry of National Education. This study presents an overall frame aimed to conclude the position of Sivas in the educational history considering both Pre Republic and Post Republic periods. Intended for this aim, this study includes an Introduction and three more sections. In the first section, the topic of Sivas and the Education in Sivas in the Pre Republic Period was discussed in the categories such as its historical development, official structure, population and population growth. In this section it section it was seen that Sivas had its most prolific age in the period of Seljuk Dynasty in terms of population, education and economic growth. In the second section the Republic Period improvements of Turkey in the field of education during the years from 1923 to 1997 were presented in an overall frame. In this part the political constitution of Turkey, the alterations in its population, the history of its education and the position of secondary education in its educational history were evaluated. Third section, in a detailed form, includes the topic of ?Secondary Education in Sivas in the Republic Period?. In this section, it was aimed to determine the position of Sivas in Turkey, following this specification the general structure of secondary education was addressed. At the last stage, the secondary education institutions (secondary schools and high schools) in Sivas (that are only in the central province) were elaborately studied within four main titles classified accordingly to the years between 1923-1950, 1950-1960,1960-1980,1980-1997. As the periods were studied, after giving brief information about the characteristics of the periods, the schools that were founded and closed, the schools that were attending, the number of the students ? etc. were separately evaluated on the categories of high school and secondary school. This thesis includes the secondary schools until the year of 1997 in which the term of the primary education was set as eight years. The study was concluded with the inference in which the final assessment about Sivas was presented.