Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak türk tarımının teknik, ekonomik ve sosyal açıdan incelenmesi
Technical, economical and social evaluation of the Turkish agriculture by using geographical information systems
  1. Tez No: 210803
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Ziraat, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada; Türk tarımı ve tarımla ugrasan nüfus ile ilgili teknik, ekonomik ve sosyal bir arastırma yapılmıstır. Cografi Bilgi Sistemleri(CBS) ile yapılan arastırmalarda sorunun ortaya konarak analiz yapılması ve istenen sonuçların elde edilmesi kolay, hızlı ve güvenilir olmaktadır. CBS kullanarak; Türk tarımının ulusal göstergeleri, ülkemizde yetistirilen ürünlerin verimleri, yetistirme alanları, üretim girdileri ve çıktıları, iklimsel ve ekolojik faktörler, toprak yapısı, ekonomik veriler, alıskanlıklar ve demografik hareketler ile ilgili bütün veriler iller bazında Türkiye Sayısal Haritası`na islenmistir. Elde edilen veriler ve bilgiler, teknik, ekonomik ve sosyal açıdan irdelenmistir. Neden sonuç iliskileri arastırılmıstır. Türk çiftçisinin bazı genellemeleri ve ürünler ile ilgili ön yargılarının dogrulugu arastırılmıstır. Analiz ve sorgulama sonuçları tematik haritalarla sunulmustur. Anahtar Kelimeler : Türk Tarımı, CBS, Tarım Konulu Haritalar, Sayısal Tarım, Tarımsal Planlama
Özet (Çeviri)
In this study, it is searched Turkish Agriculture and the people employed in the Agricultural sector for technic, economic and social aspects. It is simple, fast and reliable determining, analysing and solving the problems, getting the results in research studies by using Geographic Information Systems (GIS). Datas are recorded to Turkish Numerical Map in the base of provinces by using GIS as follows: figures of Turkish Agriculture in national base, efficiensies of products, agricultural areas, inputs and outputs of products, climatic and ecological factors, structures of soil types, economical datas, habits, demographic movements. It is studied the datas obtained in technical, economical and sociological aspects. It is searched the relations between the reasons and the results. It is searched the accuracy of some generalizations and some prejudicies of Turkish farmers. It is presented the results and analyses and quiries in thematic maps. Keywords : Turkish Agriculture, GIS, Agriculture Thematic Maps, Numerical Agriculture, Agricultural Planning