Balkan Harbinden Kurtuluş Savaşına Türk deniz stratejisi
Turkish naval strategy from Balkan Wars to Independence War
  1. Tez No: 210804
  2. Yazar: BÜLENT DONBALOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Balkan Savaslarından Kurtulus Savasına Türk Deniz Stratejisini incelerken esas amacımız aslında Osmanlı Devletini bu savaslarda bir gerçek bir stratejisinin (özellikle Balkan Savaslarında) olmadığını anlatmak olacaktır. XIX. yy. ikinci yarısında Avrupa'da meydana gelen kamplasmalar 1. Dünya Savasına giden yolda dünyanın tansiyonunu oldukça yükseltmistir. Bu süreçte yasanan gelismeler Osmanlı ?mparatorluğunu Balkan Savaslarına ve 1. Dünya savasına sürüklemistir. Balkan Savaslarında Türk donanması, hazır olmadan savasa girmistir. Yöneticiler de böyle bir savası beklemedikleri için donanmanın önüne bir strateji koyamamıslardır. Donanmamız Balkan Savaslarında Karadeniz Harekatı, Çatalca Savunması, Ege Denizi Harekatı, ?mroz ve Mondros Deniz Savasları gibi olaylar gerçeklestirmis ve bunların hepsinde etkisiz kalmıstır. Sadece Hamidiye gemisinin yaptığı Akın Harekatı heyecan uyandıracak basarılar elde edebilmistir. 1. Dünya Savası öncesinde Osmanlı Devleti Balkan Savaslarının verdiği dersle etkin bir donanma hazırlamaya çalısmıs ancak basarılı olamamıstır. ?ngiltere'den siparis edilen Resadiye ve Sultan Osman Dretnotları'na el konulmus ve verilmemistir. Buna karsılık Osmanlı Devleti Almanya'nın iki gemisine el koymus ve bu husus savasa girmemize vesile olmustur. Yavuz ve Midilli adı verilen bu gemiler donanmamızın diğer gemileri ile Karadeniz, Marmara ve Ege'de harekatlar yapmıstır. 1. Dünya Savasının en kanlı Savaslarından biri olan Çanakkale Savasında Türk Donanması savunma harekatı gerçeklestirmis ve bu kapsamda mayın harbi ile etkili olmustur. Nusrat Mayın Gemisi'nin dösediği mayınlar harbin kaderini etkilemis ve ?tilaf Devletleri'nin büyük bir çıkarma yapmasına ve harbin uzamasına sebep olmustur. 1. Dünya savasında kazanılan bazı basarılar stratejik anlamda basarı olmayıp taktik basarılardır. Savasın geneline baktığımızda bu görülebilir. Kurtulus Savasında ise üstün yöneticilerin elinde donamaya önemli görevler verilmis ve ortaya bir strateji konmustur. Savasta özellikle Karadeniz'de deniz nakliyat görevi basarı ile yapılmıstır. Ayrıca Alemdar, Rüsumat, Sahin ve Gazal gibi gemilerimiz üstün basarıları ile destanlasmıslardır. Bu savasta Mustafa Kemal Atatürk'ün üstün sevk ve idaresinde donanmamıza hedef ve strateji çizilmis, denizcilerimiz kendilerine verilen görevleri kahramanca yapmıslardır.
Özet (Çeviri)
During this research of Turkish naval strategy, our aim is telling that, from beginning of Balkan Wars till the Turkish War of Independence, Ottoman Empire had no real war strategy especially during the War of Balkan). After XIX. century, grouping actions of Europian countries, made world?s tension higher on the way of World War I. Some happenings that were occurred in this period, took Ottoman Empire to the World War I. Turkish Naval Forces entered to Balkan Wars without any preparation and strategy. So at Black Sea Operation, Imroz and Mondros Sea Wars, Çatalca Defense, Aegean Sea Operation, naval forces became unsuccessful. Just Hamidiye naval ship?s Akın Operation was becomed successful. After the Balkan Wars? lack of success, Ottoman Empire tried to build a new strong naval army, but they couldn?t do. England sequestrated Resadiye and Sultan Osman Dretnots which were ordered before. Because of this, Ottoman Empire sequestrated the two war ship of Germany and so entered to World War I. These ships, Yavuz and Middilli, participate operations with other ships at Black Sea, Marmara Sea and Aegean Sea. World War I.?s one of the most bloody war occurred at Dardanelles with Turkish Naval Forces. The mines that were mined by Nusrat Minesweeper affected the destiny of war. Entente Governments tried to pass Dardanelles by land so the war was gotten longer. During World War I., gained successes were not strategical but tactical success. This could seen at general of the war. But in the Turkish Indepedence War, gained successes were strategical. Especially sea transportation duties had maden successfuly at Black Sea. Also War ships Alemdar, Rüsumat Sahin and Gazal wrote great epics. Naval Forces and Army who is under order of Mustafa Kemal Atatürk executed all orders heroically.