Ömer Seyfettin'den seçme hikâyeler' adlı eser üzerinde sentaks çalışması
The study of syntax on the work 'selected stories by Ömer Seyfettin'
- Tez No: 210819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEVLÜT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Üzerinde çalıştığımız eser, ?Ömer Seyfettin'den Seçme Hikâyeler?dir. Biz, ilk önce cümle bilgisi hakkındaki sorunlarıbelirledik. Bu sorunlarıdikkate alarak, eser üzerindeki kelime grupları, cümle ögeleri ve cümle türlerini inceledik. Kelime gruplarıve cümle ana başlığıaltında kelime gruplarını; ad tamlaması, sıfat tamlaması, sıfat-fiil grubu, zarf-fiil grubu, isim-fiil grubu, birleşik fiil, tekrar grubu, edat grubu, bağlama grubu, unvan grubu, birleşik isim, ünlem grubu, sayıgrubu, kısaltma grubu, zarf grubu ve eşitlik grubu alt başlıklarında inceledik. Cümle ana başlığında ise önce cümle unsurlarınıyüklem, özne, nesne, yer tamlayıcısı, zarf tümleci, edat tümleci, cümle dışıunsur alt başlıklarını, sonra cümle çeşitlerini, yapısına göre cümle (basit cümle, birleşik cümle, sıralıcümle), yüklemin türüne göre cümle (fiil cümlesi, isim cümlesi), yüklemin yerine göre cümle (kurallıcümle, devrik cümle), anlamına göre cümle (bildirme cümlesi, olumlu cümle, olumsuz cümle, soru cümlesi, ünlem cümlesi, emir cümlesi ) alt başlıklarında sınıflandırmasınıyaptık. Son kısımda, on cümleyi örnek olarak tahlil ettik. Çalışmamızın son bölümünü, ?`Ömer Seyfettin'den Seçme Hikâyeler' AdlıEserden SeçilmişÖrnek Cümle Tahlilleri? oluşturmaktadı
Özet (Çeviri)
The work that we have studied on is ?Selected stories by Ömer Seyfettin?. We have first determined questions regarding sentence structure. Taking these into consideration, we have studied word groups, elements of sentence and kinds of sentences in review of the work. We have studied word groups under heading of word groups and sentence; while we have reviewed them under sub titles of noun complement, adjective complement, adjective-verb group, adverb-verb group, noun- verb group, compound verbs, repetition group, proposition group, conjunction group, noun group, compound names, exclamation group, number group, abbreviation group, adverb group and equation group. Under capital title of phrase, first we have studied sub titles of elements of the phrase as subject, object and predicate, complement of position, complement of adverb, complement of preposition, elements external to phrase, and then kinds of phrases (sentences) as per their structure, (simple sentence, compound sentence and sequential sentence) as sentence based on the kind of predicate ( noun phrase, verb phrase) sentence based on location of the predicate ( regular phrase, irregular phrase) , phrases based on meaning (affirmative sentence, positive sentence, negative sentence, interrogative sentence, exclamatory sentence, imperative sentence) and grouped them accordingly In the last section, we have analyzed ten sentences as examples. The last part of our study was concluded by analysis of example sentences taken from the works ?Selected Stories by Ömer Seyfettin?.