Bel ağrısı çeken orta yaş bayanlarda dört haftalık bel egzersizlerinin ağrı durumlarına etkisi
The effect of a four week exercise on the middle aged woman suffering from backache
  1. Tez No: 210818
  2. Yazar: BETÜL CANSEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bel ağrısı çeken orta yas bayanlarda dört haftalık bel egzersizlerinin ağrı durumuna etkisini tespit etmek amacı ile yapılan çalısmaya toplam 15 çalısan bayan (yas 27,933±3,104, boy 163,266±5,573, vücut ağırlığı 59,466±9,905, vki 21,933±3,127) alınmıstır. Deneklere bel sağlığı kapsamında bilgi ve egzersiz programı verilmistir. Egzersizler deneklerin fiziksel uygunluk seviyelerini arttırmaya yönelik bel, omuz, göğüs, boyun ve sırt çalısmaları ile germe ve gevseme hareketlerinden olusmustur. Egzersiz programı 4 hafta boyunca her gün ve günde iki defa uygulatılmıstır. Egzersizlere 1. hafta 5 tekrar ile baslanmıs, 2. hafta 10 tekrar, 3. ve 4. haftalarda 15 tekrar seklinde devam edilmistir. Deneklere egzersiz programı öncesi ve sonrasında Oswestry Ağrı Skalası uygulanmıstır. Deneklerin ön ve son testleri paired t- testi ile karsılastırılmıs, sonuçlar p0,05). Yapılan çalısmanın aerobik egzersiz kapsamında yer almaması sadece açma ve germe egzersizlerini içermesi bu sonuçta etkili olmustur.
Özet (Çeviri)
15 labouring women were taken to study to determine the effect of a four week exersice an the middle aged women suffering from waisteache(age 27,933±3,104, height 163,266±5,573, body weight 59,466±9,905, vki 21,933±3,127). Tried people was informed about waisthealth and given exercise program. Exercise are consisted of waist, shoulder, chest, nec, back practising and straining and slackening movement to improve tried people?s physcial suitability. Exercises were put in to practise twice a day for four weeks. Exercise were started five times repeat in first week, ten times in second and it continued fifteen times in third and fourt weeks. Before and the after the exercise program Oswestry Eache scale was applied to tried people. Tried people?s first and the last tests were compared and the results were evaluated at the level of p0,05). It?s effective in the result that this study didn?t take part in aerobic exercise but in stretching exercise. The difference between first and the last measurements in favour of decreasing the ache were determined as it has significance in account?s of tried people?s ache, personel caring heaving, walking, sitting, sleeping, wandering, sexual and social life. In conclusion the exercise program which is applied and used by the tried people suffering from waisteache, decrease were determined in their waisteaches.