orta öğretim öğretmenlerinde psikolojik şiddet(Mobbing)düzeyi
Mobbing in high school
  1. Tez No: 210820
  2. Yazar: HİLAL URASOĞLU BULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, orta öğretim öğretmenleri arasındaki iletişim tarzıolarak mobbinge uğrama düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel yöntemlerden okul survey yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı orta öğretim kurumlarında görev yapan 396 öğretmene 35 maddeden oluşan Mobbing Ölçeği ile kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma için Niğde, Konya, Erzurum, Batman, Şanlıurfa, Trabzon illerinde çalışılmıştır. Araştırma cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, branş, okul içindeki görev, kıdem, çalışılan kurum, algılanan sosyo-ekonomik durum, katılımcıların gönüllüğü ile sınırlıtutulmuştur. İstatistiksel analizler spss for windows paket programıile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; 1) Orta öğretim öğretmenlerine yönelik uygulanan mobbing daha çok öğretmenlerin yaşam kalitesine yöneliktir. 2) Orta öğretim kurumlarında mobbing daha çok erkek öğretmenlere uygulanmaktadır. 3) Ortaöğretim kurumlarında görev yapan 25 yaşın altındaki öğretmenler daha fazla mobbinge maruz kalmaktadırlar. 4) Sosyo-ekonomik düzeyini düşük olarak algılayan öğretmenler mobbinge maruz kalmaktadırlar. 5) Orta öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerden yüksek lisans mezunu olanlar mobbing uygulanmaktadır. 6) Orta öğretim kurumlarında müdür yardımcısıolarak görev alan öğretmenler mobbinge daha çok maruz kalmaktadırlar. 7) Ortaöğretim kurumlarında kıdemi 6?10 yıl olan öğretmenler mobbinge maruz kalmaktadırlar. 8) Milli eğitim bakanlığına bağlıözel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler daha fazla mobbinge maruz kalma problemini yaşamaktadırlar. 9) Araştırma sonucuna göre genel yetenek branşındaki öğretmenlere yönelik mobbingin kendini göstermesinin engellenmesi şeklinde ortaya çıkarken fen bilimleri branşındaki öğretmenlere yönelik mobbing sosyal ilişkilere saldırılar, ii sosyal bilimler branşındaki öğretmenlerin yaşam kalitelerine saldırılar ve itibara saldırılar şeklinde uygulanmaktadır. 10)Orta öğretim kurumlarında çalışan evli öğretmenlere yönelik uygulanan mobbingin sosyal ilişkilere ve yaşam kalitelerine saldırılar; bekâr öğretmenlere yönelik mobbing kendini göstermenin engellenmesi ve itibara saldırılar şeklinde ortaya çıkmaktadı
Özet (Çeviri)
This survey has been made to reveal the level of mobbing experiences as a communication style among the teacher of secondary education. This survey has been fulfilled with the method of schoolsurvey in descriptional methods. For this aim, Personal İnform Formand Mobbing Criterion consist of 35 matters have been applied to 396 teachers being charged in the secondary education associations of MEB. That was studied in Niğde, Konya, Erzurum, Batman, Şanlıurfa, Trabzon provinces for this survey. The survey set a limit to sex, age, civilized, education, branch, duty in school, seniority, association, to be perceived of socio-economic positions and volunteering of participants. The statistical analysises have been made by spss for Windows packet programme. Acording to the diagnosis of the survey: 1. Being exposed to mobbing for the teachers of secondary education is more towards the teacher? s life quality 2. Male teachers have been exposed to mobbing more than female teachers in the secondary education associations. 3. Teachers who are under 25 years of age in secondary education associations, have been exposed to mobbing more than others. 4. Teachers who perceive that their socioeconomic positions are low, have been exposed to mobbing. 5. Teachers who studies post graduate in secondary education associations, have been exposed to mobbing. 6. Teachers who Works as vice-director in secondary education, have been exposed to mobbing more than others. 7. Teachers who have seniority between 6?10 years in secondary education associations, have been exposed to mobbing. 8. The teachers being charged in the private education associations had experienced to be exposed to problem of mobbing more than others. 9. Acording to the results of the survey, the teachers in branch of general ability have been exposed to mobbing as obstructing to prove their worths the teachers in branch of science have exposed to mobbing as the attack to social relationsand. The teachers in branch of social have exposed to mobbing as the attack to life quality and their esteem. iv 10. It has appeared that married teachers who work in secondary education associations, have been exposed to mobbing as the attack to life quality and social relations, single teachers are exposed to mobbing as obstructing to prove their worths and attack to their esteem.