Anayasa Mahkemesi kararlarında hukuk devleti
Rule of law in decisions of Constitutional Court
- Tez No: 210833
- Danışmanlar: DR. MUSA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bireyin kendini devlete karşıgüven içinde hissedebilmesini sağlayan hukuk devleti, tarihsel gelişim seyri içinde, mülk devleti ve polis devleti anlayışının ardından ortaya çıkmıştır. Devlet otoritesinin sınırlandırılması, temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınması, yargıbağımsızlığı, yargıdenetimi, yasa önünde eşitlik ve kuvvetler ayrılığıhukuk devletinin belli başlıilkeleri olarak sayılabilir. Yasaların anayasaya uygunluğunun yargısal denetimi hukuk devletinin yaşama geçirilmesi ve ilkelerinin geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Anayasa Mahkemesi'nin hukuk devleti ilkesine bakışaçısı, bu kavramıyorumlayışı, hukuk devletini ve bu bağlamda kişi özgürlükleri ile insan haklarınıkorumada ve geliştirmede ne ölçüde başarılıolduğu ve bu alanda ne gibi katkılar sağladığı hususlarında Anayasa Mahkemesi Kararlarıışığında değerlendirilmesi çalışmanın amacınıoluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde hukuk devleti kavramsal çerçevede ele alınmış, tarihsel gelişim sürecine değinildikten sonra anayasa yargısıile ilişkisi incelenmiştir. Hukuk devletinin gereklerinin incelenmesi ile ilk bölüm bitirilmiştir. İkinci bölümde ise Anayasa Mahkemesinin kararlarıüzerinde incelemeler yapılarak Mahkemenin hukuk devleti anlayışıve hukuk devletine katkısıortaya konulmaya çalışılmıştır. Hukuk devleti kavramıve Anayasa Mahkemesi, ülkemizde ilk kez 1961 Anayasasıile düzenlenmişve 1982 Anayasasında da varlığınıdevam ettirmiştir. Bu süreçte Anayasa Mahkemesi vermişolduğu kararlar ile hukuk devleti ve hukuk devletinin önemli bir ilkesi olan insan haklarıve özgürlüklerini koruma ve geliştirme hususunda hassas davranarak Türk hukuk ve demokrasi hayatına önemli katkılarıolmuştur.
Özet (Çeviri)
The rule of law enableing the individual in safe against the state has appeared after the concept of the property state and the police state in the historical development process. The primary principles of the rule of law may be listed as to limit the authority of the state, to protect the fundamental rights, the independency of judiciary, judicial examination, equity before the law and the seperation of powers. The judicial examination of laws whether they are in compatible with the constitution has a great importance to realize the rule of law and to improve the principles of rule of law. The point of view of the Constitutional Court to the rule of law, its interpretation of the concept, to protect the rule of law and in this context to what extent it is successful to protect and to improve the individual freedoms and human rights and what contributions the Court makes are the matters which consist of the purpose of this study in the light of the judgments of the Constitutional Court. In the first part of the study the rule of law has been dealt with in conceptial framework, having touched upon the historical development process, the relationship between the Constitutional procedure has been dwelled upon. The first part has been finished with the study of the requirements of rule of law. In the second part the contributions of Constitutinal Court to the concept and the principles of the rule of law have been put forward by examining the judgments of the Constitutional Court. The concept of rule of law and the Constitutional Court was introduced for the first time in our country with 1961 Constitution and these two concepts sustained their existence with 1982 Constitution. In this process the Constitutional Court has made substantial contributions with its judgments to the Turkish judiciary and democracy by being painstaking on the issue of protecting and improving the human rights and freedoms which is an important principle of the rule of law.