Politics, scholarship and dynastic history:The debate between Thomas Ruddiman and George Logan
Siyaset, bilim ve hanedanlık tarihi: Thomas Ruddıman ve George Logan arasındaki tartışma
- Tez No: 210889
- Danışmanlar: DOÇ. CADOC DOUGLAS AULD LEIGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Onsekizinci yüzyılın ilk yarısında jakobit bir bilgin, tarihçi, siyasi yazar ve yayıncı olan Thomas Ruddiman (1674-1757) ve Muhterem George Logan (1678- 1755) arasında yaşanan tartışma siyasi özellikteydi. Bu kişiler birbirinin tezlerine karşılık tekzipler yayınladılar. Ruddiman ve Logan arasındaki tartışmanın gidişatını ve özelliklerini belirleyen onsekizinci yüzyılın ilk yarısının siyasi atmosferidir; ve bu atmosferin en belirgin ayrışması da Liberaller (Whig'ler) ve Muhafazakarlar (Tory'ler) şeklinde ortaya çıkar. Bu tezin amacı, bu ayrışmanın ötesine geçerek tartışan tarafların bilimsel ve entelektüel yetkinlik ve yeteneklerini bulundukları çağın kriterlerine göre değerlendirmektir. Ayrıca, birbirinin çağdaşı olan bu iki entelektüelin tartışmasında, siyasi anlatılarının tam merkezinde, onsekizinci yüzyıl İskoçyası'nın ihtilaf ve çatışmalarını görürüz. Buna rağmen, kendilerini çevreleyen ortak olguların atmosferinde fikirlerinin ne derece benzeştiğini de belirtmeden geçemeyiz.
Özet (Çeviri)
In the first half of the eighteenth century, the debate between Thomas Ruddiman (1674-1757), a Jacobite classical scholar, historian, political writer and publisher, and the Rev. George Logan (1678-1755), had political characteristics. These two people produced refutations of each other?s treatises. The major distinction in the political environment in the first half of the eighteenth century, which inevitably determined the course of the debate between Ruddiman and Logan, was that of Whigs and Tories. The purpose of this thesis is to go beyond this and evaluate the scholarship by contemporary standards. Also, in the study of these contemporary authors, we see the conflicts of eighteenth-century Scotland, which take centre stage in political narrative. Besides, we also inevitably note the similarities of their thought in response to the world around them.