Enlightenment and reformation in the historical writings of thomas M'crie
Thomas M'crıe'nin tarih eserlerinde aydınlanma ve reformasyon
- Tez No: 210888
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CADOC D. A. LEİGHTON, Y.DOÇ.DR. NUR BİLGE CRİSS, Y.DOÇ.DR. TİMOTHY ROBERTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aydınlanma sonrası ?skoç tarih yazımıyla ilgili sınırlı sayıda çalısma vardır. Bu çalısmaların büyük bir kısmı da dönemin yaratıcı edebi ürünleriyle ilgilidir. Oysaki Aydınlanma'dan Evanjeliklerin ?skoç Kilisesi'nden ayrıldıkları 1843 bölünmesine kadar ki zaman diliminde dini, siyasi ve toplumsal problemlere iliskin çatısma ve tartısmaların tarih yazıcılığında pek çok yansımaları olmustur. Bu çalısma Aydınlanma sonrası ?skoç tarihçisi Thomas M'Crie'nin eserlerinde öne çıkan temaları incelemeyi amaçlamaktadır. Aydınlanma fikirlerinin eserlerde görüldüğü biçimiyle, 19.yy.'ın ilk yarısında yasamıs olan bir ?skoç tarihçi ve din adamı tarafından alımlanması sadece bu fikirlerin bireysel olarak değerlendirilmesini göstermeyecek, bugüne kadar ihmal edile gelmis olan; Kilise içi ve dısındaki Evanjeliklerle Aydınlanma arasındaki iliskiyi de ortaya koyacaktır. Thomas M'Crie'nin tarih eserleri, ?skoç Kilisesi'nden ayrılan gruplar tarafından dönemin gerek düsünsel ortamına gerekse dini ve politik tartısmalarına yapılan özgün katkıyı göstermesi açısından çok önemlidir. Bu eserler, ?skoç Reformasyon mirasını ilerlemeci düsünce ve Britanya devletine bütünlesme sürecinin önünde bir engel olarak görüp ona saldıran Aydınlanma tarih yazımına karsı, bu mirası yeniden yapılandırmaya çalısan tepkisel bir çabanın ürünüdürler. Aslında, M'Crie'nin restorasyonist ve Karsı-Aydınlanmacı bakısı Aydınlanma düsünürleri tarafından gelistirilen düsünceler ve Fransız devrimcilerinin faaliyetlerine karsı olusan bir hareketin ?skoçya'daki yansımasıdır
Özet (Çeviri)
There are a limited number of studies of post-Enlightenment Scottish historiography and these are mainly concerned with the imaginative literature products of the period. However, there were many reflections of the conflicts and discussions about religious, political and social matters in the historiography of period from the Enlightenment to the separation of the Evangelicals from the Established Church of Scotland in the Disruption of 1843. My research aims at investigating the outstanding themes in the works of a post-Enlightenment Scottish history-writer, Thomas M?Crie. The reception of the Enlightenment ideas?as we perceived it in the texts?by an early nineteenth century Scottish historian and divine will not only show the perception of these ideas by an individual but also will bring forward to the much neglected issue of the relationship between the Enlightenment and the Evangelical movement within and outside the Church of Scotland. M?Crie?s historical works are very important for their depiction of a particular contribution, made most firmly by the Seceders to the intellectual environment and religio-political discussions of the time. His works were an attempt to restore the estimation of the Scottish Reformation past in reaction to an Enlightenment historiography, which attacked this heritage as a hindrance to progressive ideas and fuller integration into the British state. His restorationist and Counter-Enlightenment view was a Scottish manifestation of a movement in Europe at large responding to the dangerous ideas disseminated by Enlightenment thinkers and actions of the French Revolutionaries.