The demise of the walking dead: The rise of purgatory and the end of revenancy
Yaşayan ölüler: Araf inancının doğuşu ve yaşayan ölülerin sonu
  1. Tez No: 210890
  2. Yazar: ELİF BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAUL LATİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Folklorik ve popüler inançlar kuskusuz ki insan davranıslarını her çagda etkilemistir; ikiside, insanların düsünce biçimlerini açıkca yansıtır, nelerden korktuklarını ve nasıl tepki verdiklerini açıga çıkarırlar. Yasayan ölülerin varlıgına yönelik inanç da bu baglamda bir istisna degildir. Bu tezde yasayan ölülere inancın yaygınlıgının olası nedenleri ve insanların inanısları içindeki konumu incelenmistir. Bu cismi canavarlara inancın Kuzey-Batı Avrupa'da en az onüçüncü yüzyıla dek sürdügü tartısılamaz bir gerçektir, ancak bu noktadan sonra yaygınlıgı azalmıs ve kaybolmustur. Ölülerin fiziksel olarak bedenleri ile yasayan insanların arasına geri dönebilecegi tehdidini yokedebilecek kadar genis ve etkili bu degisimin ne oldugu önemli bir soru olarak karsımıza çıkmıstır. Bu çalısmada, Araf kavramının ortaya çıkmasının yasayan ölülerin soyunun tükenmesine neden oldugu fikri ortaya atılmaktadır. nsanların folklorik ve popüler inançlarında meydana gelen bu degisim süreci ve yasayan ölülerin giderek yokolması, özellikle onikinci ve ondördüncü yüzyıllardan olmak üzere çesitli kaynaklar üzerinden arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Folklore and popular belief strongly affect human behavior in any age, showing how people think, what they fear and how they react. The belief in the existence of the walking dead, that is, revenants, is no exception. Here, the possible reasons for the prevalence of the belief in the walking dead, as well as its comfortable existence within human culture are examined. The existence of the belief in these very corporal monsters, persevering at least into the thirteenth century in north-western Europe, cannot be disputed. However, subsequently, it diminished and then virtually disappeared. What force could be effective and widespread enough to remove this perception of the very physical threat of the dead bodily walking again among the living? Here, it is argued that it was the effects of the emergence of Purgatory that lead to the extinction of the revenant. Using various texts mainly from the twelfth to the fourteenth centuries, this study aims to capture this process of change within the folkloric beliefs of the people, to follow the procession of revenants into oblivion.