Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik tutumları ile düsünme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between preschool teacher?s attitudes toward science teaching and thinking styles
  1. Tez No: 210894
  2. Yazar: ATİYE ADAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmanın amacı okulöncesi egitimi ögretmenlerinin fen ögretimine yöneliktutumlarının düsünme stilleri ile iliskisini incelemektir.Veri toplamak amacıyla fen ögretimi tutum ölçegi, düsünme stilleri ölçegi vearastırmacı tarafından gelistirilen kisi bilgi formu kullanılmıstır. Arastırma Denizli ilmerkezinde bulunan 186 ögretmenle gerçeklestirilmistir.Arastırma verilerinin analizinde Çoklu Regression, ANOVA, Scheffe post Hoctest ve correlation islemlerinden yararlanılmıstır. Veriler okulöncesi ögretmenlerinin fenögretimine yönelik tutumlarının oldukça olumlu oldugunu göstermektedir. Fakat lisansegitimi sırasında okulöncesi egitimde fen ögretimi konulu ders alan ögretmenlerin fenögretimine yönelik tutumları lisans egitimi sırasında böyle bir ders almamıs olanögretmenlere göre daha olumludur. Okulöncesi ögretmenlerinin fen ögretimine yöneliktutumları rasyonel düsünme stili ile iliskili bulunurken yasantısal düsünme stili ileiliskili olmadıgı bulunmustur
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the relationship between earlychildhood teachers? attitudes towards science teaching and their thinking styles. In thisstudy, data were collected by using three different instruments. The first instrument,Science Attitude Scale, was developed by Cho (2003) and the second instrument,Thinking Styles Scale, was developed by Epstein (1996). The third instrument,Demographic Questionnaire, was created by the researcher in order to obtain teachers?personal information. The participants of this study consisted of 186 public school earlychildhood teachers in the provincial centre of Denizli, Turkey.The data were analyzed by using Multiple Regression, ANOVA, Scheffe Post Hoctest, and Correlation. One of the results of this study was that early childhood teachers?attitudes toward science teaching were fairly positive. But, the attitudes of teachers whoreceived a science class in early childhood education in their undergraduate educationwere more positive than teachers who did not have such a class. The second result wasthat early childhood teachers? attitudes towards science teaching had a significantcorrelation with their rational thinking styles. However, no significant relationshipbetween early childhood teachers? experiential thinking styles and their attitudestowards science teaching was found.