Tüketicilerin özel markalı ürünlere karşı tutumlarının ortaya çıkarılmasına yönelik bir araştırma
An analysis to investigate customer attitudes towards private label brands
  1. Tez No: 210900
  2. Yazar: NEVİN ERDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Perakendeci markaları son günlerde gerek pazarlama literatüründe gerekse is dünyasında sıkça kullanılır bir terim halini almıstır. Perakendecilerin bu ürünleri sunmaktaki en önemli amacının marka sahibi olmanın avantajlarını yakalayabilmek ve üreticiler üzerinde söz hakkına sahip olabilmek oldugu söylenebilir. Dünyada hem gelismis ülkelerde hem de gelismekte olan ülkelerde perakendeci markalı ürünler hızlı bir gelisim seyrine sahiptir. Bunu destekleyen en önemli faktör hiç süphesiz perakendecilerin tüketici pazarlarında gittikçe artan gücüdür. Pazarlama sektöründe oldukça önemli hale gelen perakendeci markaları literatürde su ana kadar farklı açılardan ele alınmıstır. Bu çalısmada ise perakendeci markaları tüketicilerin satın alma davranısı ve bu davranısta etkili olan riskler açısından ele alınacaktır. Bu amaçla Denizli'de Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir firmada, iki farklı ilkögretim okulunda ve bir etüt merkezinde anket uygulaması yapılmıstır. Yapılan bu uygulama ile tüketicilerin satın alma esnasında karsılastıkları risklerle onların perakendeci markalı ürünlere karsı gelistirdikleri tutum arasında iliski olup olmadıgı irdelenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays retailer brands have become an important concept both in marketing literature and business world. It can be said that retailers began to sell these brands to have the advantages of having a brand and to have bargaining power on manufacturers. These retailer brands made important improvements both in developed and developing countries. Certainly, the most important factor supporting these improvements is continuously increasing power of retailers in consumer markets. Retailer brands which have become an important subject in marketing literature have been studied from different aspects in the literature up to now. In this study retailer brands will be taken into consideration in terms of consumer buying behavior and risks which are effective on consumer behavior. For doing the analysis a survey was conducted through a textile firm operating in Denizli Industrial Zone and two primary schools and a course. By this application the relationship between the risks which the customers face during the buying process and customer attitudes towards these products is tried to be clarified.