Öğretmenlerin örgütsel değişmeyi destekleyici yönetici davranışlarının sıklığına ilişkin algıları
Teachers perceptions toward the frequencies of principal behaviors supporting organizational change
- Tez No: 210899
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu arastırmanın amacı ilkögretim okullarında görev yapan ögretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin örgütsel degismeyi destekleyici davranısları gösterme sıklıgı belirlemektir. Arastırmanın ilk bölümünde Örgütsel Degisme ve degisim süreçleri ile ilgili bilgiler verilmis ve örgütsel degisme sürecinde etkili yönetici davranısları ele alınmıstır. Ayrıca degisime direnç ve direnci azaltmada kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmistir. Arastırmanın örneklemini, Denizli li Merkez ilçedeki ilkögretim okullarda görev yapan 354 ögretmen olusturmustur.Arastırmada veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen `Okul Yöneticilerinin Örgütsel Degismeyi Destekleyici Davranısları' ile ilgili anket kullanılmıstır. Ayrıca ankette ögretmenlere ait kisisel bilgilere ulasmak için ayrı bir bölüm olusturulmustur. Verilerin analizinde öncelikle, elde edilen veriler SPSS paket programına aktarılmıstır. Deneklerin `cinsiyeti, hizmet-içi egitim alıp almaması, alanı, mezun oldugu okul, aldıkları' degiskenlerine iliskin verilerin analizinde t-testi ve deneklerin `kıdem' degiskenlerine iliskin verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgulara göre okul yöneticileri örgütsel degisim sürecini destekleyici davranısları çogunu sıklıkla göstermektedir. Örgütsel degismeyi olumsuz etkileyecek davranısları ise en az sıklıkta göstermektedir. Ögretmenlerin okul yöneticilerinin örgütsel degismeyi destekleyici davranısların sıklıgına iliskin algıları ile aldıkları egitim, hizmet-içi egitim alıp almama durumları, alanları arasında anlamlı bir fark bulunmus; kıdem, mezun oldukları okul, cinsiyet degiskenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the frequencies of principal behaviors supporting organizational change on perceptions of the teachers working for elementary schools in Denizli. In the first chapter of this study, related literature has been reviewed in order to explain change, organizational change, change processes and principals? effective behaviors during organizational change process. In additon, resistance to change and some approaches which should be used to overcome resistance were explained. The research sample was composed of 354 elementaryschools teachers in Denizli City Center. A questionnaire related to principal behaviors supporting organizational change has been developed by the researcher. Furhermore, the reseacher has prepared another part in the questionaire to attain personel information of teachers. SPSS package program was used to analyze the data. To test the relationships between teachers? perceptions toward the frequencies of principal behaviors supporting organizational change and variables of gender of the teachers, participating in in-service training, graduating from the education or other faculties, branch of teachers, t-test was used. One-way anova test was used to test the significant reletionship between seniority of teachers and teachers? perceptions toward the frequencies of principal behaviors supporting organizational change. The major finding of this study is that the principals in Denizli often indicates most of the behaviours supporting organizational change. Some behaviours having negative effects on organiztional change are rarely demostrated by the administrators. There were significant differences between teachers? perceptions toward the frequencies of principal behaviours supporting organizational change and education, branch, participating in in-service training. However ıt was found that there weren?t significant differences between teachers? perceptions toward the administors? behaviours supporting organizational change and another variables `gender of the teachers, seniority of teachers, graduating from the education or other faculties.