Kant'ta özgürlük ve ödev sorunu
Problems of freedom and duty in Kant's philosophy
- Tez No: 264886
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
?Kant'ta Özgürlük ve Ödev Sorunu? adlı bu çalışmada Immanuel Kant'ın ahlâk felsefesinin temel unsurları olan özgürlük ve ödev kavramları, ahlâk anlayışı doğrultusunda ele alınıp iki kavramın birbiriyle olan ilişkileri araştırılmıştır. Bu ilişkiler hem Kant'ın ahlâk sisteminin mekanizması ile hem de günlük hayattan örneklerle yorumlanmıştır. Çalışmanın ana kaynakları Ahlâk Metafiziğinin Temellendirilmesi ve Pratik Aklın Eleştirisi'dir. Kavramların ele alınışı ve ilişkilendirilmesi Kant'ın felsefi sistem anlayışına göre yapılmıştır. Bu çalışmanın kaygısı, Kant'ın ahlâk felsefesinin temelini oluşturan bu iki kavramın, özellikle eylemler söz konusu olduğunda birbirleriyle çelişebileceğinin gösterilmesidir. Çalışmada özgürlük ile ödev yükümlülüğünün hem teorik olarak hem de pratik olarak bir arada bulunabilme imkânları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?Problems of Freedom and Duty in Kant?s Philosophy?, concepts of freedom and duty are argued and correlated considering his moral notion as the fundamental elements of Immanuel Kant?s philosophy of moral. This correlation is interpreted with both the mechanism of Kant?s moral system and everyday life cases. Main references of this study are Groundwork of Metaphysics of Morals and Critique of Practical Reason. Concepts are discussed and correlated regarding the systematic comprehension of Kant?s philosophy. This study stresses denominating the contradiction of these two conceptions that are of the basis of Kant?s philosophy of morals, especially considering the action. This study examines the possibility for concurrency of freedom and liability of duties both theoretically and practically.