Belediyelerin kentsel yasam kalitesine etkileri: Denizli Karsıyaka Mahallesi örneği
The affects of municipalities on urban quality of life: Denizli Karsiyaka neighborhood case
- Tez No: 210928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLÜN EVİNÇ TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yasam Kalitesi?, birçok bilim dalında arastırılan, çok boyutlu ve genis birkavramdır. Yasam kalitesi ile ilgili faktörler, kentlere ya da kültürlere göredegisebilen, evrensel olmayan faktörlerdir. Kentsel yasam kalitesi; kentlerde, kentselalt yapı, iletisim, ulasım, konut vb. olanakların sunulma düzeyinin öncedenbelirlenen ölçütler üstünde olması durumudur.Tüm kentliler, uygar, saglıklı, düzenli ve güvenli bir ortamda yasama hakkınasahiptirler. Kentlilerin hak ettikleri bu ortamları saglamakla görevli olan kurumlar dabelediyelerdir. Bu çalısmada da, belediyelerin kentsel yasam kalitesine etkileriniincelenmekte ve Denizli Karsıyaka Mahallesi örnek verilmektedir.Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümünde; arastırmanınkonusu, amacı ve önemi üzerinde durulmustur.Çalısmanın ikinci bölümünde; kentsel yasam kalitesi ile ilgili kavramlar vetanımlar ortaya konarak, kavramsal çerçeve çizilmistir. Kalite kavramından yolaçıkarak, yasam kalitesi ve kentsel yasam kalitesi kavramları ve kriterleribelirlenmistir. Yasanabilirlik, sürdürülebilir kentler ve saglıklı kentler üzerindedurulmustur. Ayrıca, bu bölümde kentsel yasam kalitesinin dünyada ve Türkiye'detarihsel gelisimi anlatılmıstır. Yasam kalitesi çerçevesinde, Kentli Hakları ve KenteKarsı Suç kavramları üzerinde durulmustur.Çalısmanın üçüncü bölümünde ise; kısaca Türkiye'de belediye kurumu, elealınarak Avrupa Kentsel Sartı'nın belirledigi ve Avrupa'da yasayan kentlilerin sahipoldugu kentli hakları çerçevesinde, 1580 ve 5272 sayılı Belediye Kanunları ileAvrupa Kentsel Sartı karsılastırılmıstır.Çalısmanın dördüncü bölümünde; Denizli Karsıyaka Mahallesi'nde yapılanuygulama çalısmasının analizi yapılmıstır. Anket sonuçları ısıgında, belediyelerinkentlilerin, kentsel yasam kaliteleri üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalısılmıstır.Son bölümde elde edilen bulguların degerlendirilmesi ve belediyelere, merkeziyönetime, STK'lara ve özel sektöre yönelik önerilere de yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Quality of Life? is a multi dimensional and a wide concept which isresearched among many science branches. Factors related to quality of life are nonuniversalfactors that can change according to culture and cities. Urban Quality ofLife is; the situation of servicing infrastructure, communication, arrival, house etc.services better than the determined measures or standarts about these areas.In this study it was examined the affects of municipal services on urbanquality of life. Denizli Karsıkaya neighborhood is taken example for this study.In the first chapter; the subject, aim and importance of this study areexplained.In the second chapter; conceptual limitation is presented by explaining theconcepts related with quality of life and urban quality of life. And also the definitionsabout quality of life and urban quality of life is given. In this frame of the givendefinitions Livable Cities, Sustainable Cities and Healthy Cities are discussed. Andalso, in this chapter, the historical development of quality of urban life in the worldand in Turkey is explained. Urban Citizens Rights and Crime Against City conceptsare analized.In the third section of the thesis; Turkish municipalities are shortlyoverviewed. Turkish municipalities laws (1580 and 5272) and The European UrbanCharter which is presented among 20 headlines are analised comparatively.In the last section; the practical study which is applied to Denizli Karsıyakaneighborhood is analized. Last section presents also some concluding remarks andproposals for municipalities, non-governmental organizations and private sector.