Öğretmen adaylarının bilime yönelik tutumlarının bazı psiko-sosyal değişkenlerle ilişkisi
The attitudes of student teachers toward science and their relationships with certain psycho-social variables
  1. Tez No: 210927
  2. Yazar: CENGİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Egitim modern yasamın gelecegi için önemlidir. Günümüz okulları fen egitimindebasarısızdırlar. Fen Bilgisi egitimindeki yetersizlikte önemli determinantlardan biri de bilimeyönelik düsük tutumdur. Bu arastırmada Fen Bilgisi Ögretmenligi ve Sınıf Ögretmenligiprogramlarında ögrenim gören ögretmen adaylarının bilime yönelik tutumlarıkarsılastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education important for the future of modern life. Today schools are fail at scienceeducation. One important determinants of insufficiency at science education is law attitudestoward science. This research compared to science teacher and primary teacher program?sstudent (n:162) attitudes toward science. As data gathering tool, developed, ``InternatıonalScience Quastinare Scale ?? is used.According to the results obtained from the research:-There is no significant difference between the teacher trainees according to thesubject they study, their socro-economic levels, parents education levels, their parents andtheir own political opinions, their perception of themselves socially and mentally and theirattitudes toward science.-There is a significant difference between the teacher trainees according to theiropinions about being a teacher; their attitudes toward science, their ideas about the value andabout the difficultres of the science.