Hitit askeri teşkilatı ve sefer organizasyonu
Hittite military organization and it's campaign strategies
- Tez No: 210951
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan Hitit Askeri Teskilatı ve SeferOrganizasyonu isimli çalısmamızda Hitit ordusundaki kuvvet kolları, Hitit askeriteskilatı'nın hiyerarsik düzeni, Hitit ordusunda yer alan ordu-birlikler, görevrütbelerve savas araç-gereçleri ile ilgili bazı terimler çivi yazılı belgelerden ve bukonuda hazırlanmıs olan çalısmalardan faydalanılarak açıklanmıstır. Hitit SeferOrganizasyonu ise sefer sürecine etki eden siyasi, dini, psikolojik, taktiksel velojistik unsurlar tasnif edilerek çivi yazılı metinlerden ve bu konuda yapılançalısmalardan yararlanarak incelenmistir
Özet (Çeviri)
In this thesis the basic terms related with branches of service of the Hittite army,its hierarchical structure, military units, duty-rank relations and war equipment havebeen explained, based on cuniform documentary and available works in this subject.Likewise, The Hittite war campaign has been investigated/studied on the basis ofpolitical, religious, pscholgical, tactical and logistics classifications. The investigationshave also been based on the cuniform texts and works carried out on this subject.