Eski Ön Asya'da siyasi evlilikler
Political marriages in ancient fore Asian
- Tez No: 210950
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Sosyoloji, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Basit ve genel tanımıyla evlilik, kadın ve erkegin bir aile kurmak için hukukvasıtasıyla bir araya gelmesidir. Siyasî evlilik kavramı ise, bilinenin aksine, Eski ÖnAsya'da devletlerarası politikayı belirleyen bir kavram olarak karsımıza çıkmakta veanlamından uzaklasmaktadır. Yapılan bu evliliklere bakıldıgında, ?kadın?ın adeta biraraç oldugu ve devlet meselelerine bu evlilikler vasıtasıyla dâhil edildigi görülmektedir.Nitekim, söz konusu evlilikler sadece Ön Asya'da degil, tarih boyunca hemenhemen her cografyada ve her toplumda görülen tarihin seyrini degistiren siyasî niteliklievliliklerdir. Ancak biz, çalısmamızın sınırları geregi Eski Ön Asya'da yapılan siyasîevlilikleri incelemekle yetinmeyi uygun bulduk.Gerçekten Eski Ön Asya devletleri, tarihleri boyunca siyasî evlilik yoluylaakrabalık kurma politikasına basvurmuslar ve bunu, iç ve dıs siyasetlerinin vazgeçilmezbir unsuru haline getirmislerdir. Nitekim, söz konusu dönemde müttefik olmanın yolu,akrabalık kurmaktan geçmekteydi. Bu nedenle de büyük devletler siyasî evlilikleryoluyla sehir devletlerini ve diger toplumları vasallık sistemine dâhil ettikleri gibi, kendiaralarında da bu evlilikler vasıtasıyla ittifaklar kurmuslardır.
Özet (Çeviri)
In a simple and general definition, marriage means that a woman and a manenter with the purpose of making a family by means of law. In contrast to generalknowledge, the concept of political marriage is appeared as a concept determiningpolitics among Ancient Fore Asian states and going away from its meaning, when thesemarriages are examined, it can be seen that a woman is a merely means and insterted inthe matters of states by means of these marriages.As a matter of fact, these marriages are political marriages changing the world?shistory and they aren?t only in Ancient Fore Asian but also they are seen in almost everysociety and region throughout the history. However, we have limited our study toexamine the marriages in Ancient Fore Asian states.In fact, Ancient Fore Asian states apply the politics of making relative by meansof political marriages throughout the history and they make these marriages essentialfor their policy. In that period, these marriages are made to be come ally. Because ofthese reasons, great states ally themselves with these political marriages and they makecity states and other countries a vassal system with these marriages.