Rekabetin dikey kısıtlanması
Vertical restriction of competition
  1. Tez No: 210972
  2. Yazar: ÖZLEM KARAMAN COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Tez kapsamında ülkemizde dikey kısıtlamalar ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler, AB Mevzuatı ile karsılastırmalı olarak incelenmistir. lk Bölüm'de dikey kısıtlama kavramı ve rekabet üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ile dikey kısıtlamaların içinde yer aldıkları dikey anlasma ve uyumlu eylemler üzerinde durulmustur. Bu incelemelerimizin ardından, 2. paragrafta dikey kısıtlamalar bakımından önem tasıyan kavram ve sözlesme türleri üzerinde durulmustur. kinci Bölüm'de dikey anlasmalar ve uyumlu eylemlere iliskin grup muafiyeti detaylı bir sekilde ele alınmıstır. Grup muafiyetine iliskin düzenlemeler iki farklı sektörü konu almakta ve bu sektörlere özgü hükümler getirmektedirler; - motorlu tasıtlar sektörü, - bu sektör dısında kalan tüm sektörler. Bu sebeple, kinci Bölüm'de yer verdigimiz incelemelerde bu ayrım dikkate alınarak, iki ayrı paragraf halinde bu düzenlemeler detaylı bir sekilde ele alınmıstır. Öncelikli olarak grup muafiyeti düzenlemelerinin kapsamına giren anlasma ve uyumlu eylemler incelenmis, akabinde grup muafiyeti düzenlemelerinde rekabet kısıtlamalarına iki farklı neticenin baglanması dikkate alınarak, anlasma ve uyumlu eylemlerin bir bütün olarak grup muafiyetinden yararlanmasını engelleyen kısıtlamalar ile sadece ilgili anlasma hükmünün grup muafiyetinden yararlanamamasına sebep olan kısıtlamalar ayrı baslıklar altında incelenmistir. kinci Bölüm'ün son paragrafında grup muafiyetinin geri alınması üzerinde durulmustur. Üçüncü Bölüm grup muafiyetinden yararlanamamanın neticelerine ve hukuki yaptırımlara ayrılmıstır. Bu kapsamda RKHK m. 4 hükmünün uygulanması, Rekabet Kurulu'nun yetkisinde olan islemler, özel hukuk alanındaki yaptırımlar incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The legal regulations regarding the vertical restraints in Turkey have been studied in comparison with the EU laws within the scope of our thesis In the first section the concept of ?Vertical Restraints? and its positive and negative impacts on competition as well as vertical agreements and concerted practice containing vertical restraints have been dwelled on. In the second paragraph we have dwelled upon the concepts and the types of contracts having important effects on vertical restraints. In the second section we have studied the block exemptions regarding vertical agreements and concerted practices in detail. The regulations concerning block exemptions deal with two sectors and bring provisions pertaining these sectors; - motor vehicles sector ? all remaining sectors. Therefore, taking into account this distinctions these regulations have been studied in detail in two separate paragraphs. We have first studied the agreements and concerted practices being within the scope of block exemptions, afterwards considering that two different results are linked to competition restraints in block exemption regulations the restrictions totally preventing the agreements and concerted practices to avail of the block exemption and those preventing only the relevant provision of the agreement have been studied in two separate topics. In the last paragraph of the second section we have dwelled upon the withdrawal of block exemption. The third section deals with the results of failure to avail of the block exemption and the legal measures pertaining thereto. In this context, the application of Article 4 of Law on Protection of Competition, the proceedings of the Competition Authority and the sanctions in private law have been analysed.