Nahiv-fıkıh usulü ilişkisi (El-İsnevî örneği)
Relationship between Al-Nahw and usoul Al-Fiqh (example of Al-Isnawi)
- Tez No: 210971
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TURAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Kanunun yorumu konusu hukukta öteden beri üzerinde durulan konulardan biri olup yorumun, lafzî, gâî, mantıkî, tarihî ve sistematik gibi türleri vardır. Hukuk ekolleri, bu yorum türlerine verdikleri öneme göre birbirinden ayrılırlar. Ancak bütün hukuk ekollerinin üzerinde anlastıgı bir gerçek varsa o da lafzî yorumdan müstagni kalınamayacagıdır. slam Hukuk Ekollerinin birbirinden ayrısmasının temelinde de aslında bu yatar. Hanefî ve Safiî fıkıh ekolleri sistematik bütünlügü önde tutarken, Malikî ekolü gâî yoruma önem vermis, Zâhirî fıkıh ekolü ise lafzı her seyin önünde tutarak literalist bir yaklasım sergilemistir. Ne var ki diger yorum türleri, lafzî yorumdan bigane kalamadıgı için bütün fıkıh ekolleri lafza deger vermislerdir. Lafzî yorum ise kelimelerin sözlük ve örf anlamları ile dilbilgisi kurallarının bilinmesine baglıdır. Bu sebeple Zâhirîsinden Mâlikîsine bütün fıkıh ekolleri, Fıkıh Usulü eserlerinin yarıya yakın bir bölümünde lafızla ilgili konuları incelemislerdir. Nahiv kurallarının Fıkıh üzerindeki etkisini fark eden el-snevî, el-Kevkebu'ddurrî adlı eserini yazarak fıkıh meselelerinin çözümünde kullanılan nahiv kurallarını isim, fiil, harf taksimini esas alarak incelemis ve her bir kurala dayanan örnekler vermistir. Biz bu çalısmamızda yeni bir tasnifle nahiv kurallarını tahlil ederek fıkhî örnekler verdik. Çalısmamız neticesinde tahsis (daraltıcı yorum), kıyas ve mefhum-i muhalif gibi konuların büyük ölçüde nahiv kuralları ile iliskili oldugunu ve bu kurallar bilinmeksiniz fıkıh ilminde yetkinlik kazanılamayacagını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The interpretation of law? is a subject that has been discussed for a long time. There are kinds of interpretation as literal and sistematical and historical etc. The law schools depart from each other according to giving importance to these kinds of interpretation. This is the essential reason of departing between slamic law schools. While the Hanafi and Shafii law schools considering the sistematical wholeness important Maliki law school preferred teleological interpretation. n the other hand Zahiri law school put the grammatical / literal interpretation forward. Nevertheless the whole law scholars appreciated the grammatical interpretation because of feeling necessity to it. Grammatical interpretation is dependant to knowledge of the meaning of words in vocabulary and common law and knowledge of grammer rules. That is why the whole slamic law schools from Maliki to Zahiri have studied subjects related with expression in their literature on Usoul al-fıqh. Camalladdin al-snawi who awoke to effect of nahw rules on fıqh studies has written his book named ?al-Kawkab al-durri? and studied the nahw rules those has been used in solution of fıqhi matters in classification of noun, verb and particle and exemplified every rules. We also in this work studied nahw rules in new classification and exemplified them. The result of this work that nahw rules are related with constriction of the meaning (tahsis), analogy and argumentum a contrario and to get perfection is impossible without knowing and understanding of these rules.