Endüstrileşme sürecinde tasarım ve William Morris
Design and William Morris in the course of industrialization
  1. Tez No: 210995
  2. Yazar: TUBA ŞÜKRÜYE SONER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sanayi Devrimi 1760 ? 1860 yılları arasında ngiltere'nin zengin demir ocaklarına sahip olması nedeniyle bu ülkede baslamıstır. Buhar makinasının bulunmasıyla baslayan Sanayi Devriminin yaptıgı degisimler sanat alanında da etkili olmustur. Makinanın ön plana geçmesi sanat ve zaanatta'da degisiklikler yaratmıstır ve sanata verilen önem azalmıstır. Öyle ki Gotik üslupta villalar insa edilmis ve eskiye duyulan merak insanların kopya ürünleri almalarına sebep olmustur. Tüm bu kopyalar geleneksel tekniklerle degil fabrikasyon olarak yapılmıstır. Bu da ürünlerin ucuz ve herkesin ulasabilecegi bir halde olmasına sebep olmustur. Oysa ki sanat sadece görsel degildir aynı zamanda duygulara da hitap eder, sadece aklımızı degil sezgilerimizi de etkilemektedir. Bu da karsımızda ki biçimin geometrik olarak belirli bir uyum ve oranda olmasının yanında sanatçının duygularını da yansıtması geregini ortaya koymustur. Diger taraftan soyut sanat matematiksel degildir. Soyut sanat kurallar ve ölçülerle belirlenemez, duygusal bir biçim anlayısına dayanır ve John Ruskin ve William Morris gibi sanatçılar makinanin bu formları meydana getiremeyecegini düsünmektedir. Öte yandan makina günlük hayata girmis hayatı kolaylastırmıstır. Standart ürünlerin mükemmelligine inanan diger sanatçılar Morris gibi sanatçıları ütopik bulmaktadır. Bu sanatçılara göre makina üretiminin temelinde mükemmeliyet vardır. Morris'in amacı halk için halk sanatının olmasını saglamaktır Morris. Sanatla toplumun sosyal yapılarının arasındaki baga daha çok inanır ve Ruskin'in düsüncelerini gelistirerek bunların siyasal yasamda da gerçeklesmesi gerektigine inanmıstır.Aslında makinaya karsı gibi görünse de sonunda o da ılımlı bir hal almıstır. Makinanın insan zekasıyla denetlenebilecegini ve o zaman yarar saglanabilecegini son dönemlerinde dile getirmistir.Sanat ve sosyal hayat arasında iliskiyi modern anlamda kavrayıp teorik ve uygulamayla bir köprü olusturan bir sanatçıdır. Onun bütün bu düsünceleri kendinden sonra gelen bir çok sanatçıyı etkilerken, dünya sanatının dönümü kabul edilen modernizmin temelini olusturur. Birinci Dünya Savasının ardından bu tutum yerini makina ile daha ılımlı olmaya bırakmıstır. Tüm bu reformist hareketler daha sonra ortaya çıkacak olan Bauhaus Okuluna ortam hazırlamıstır. vi Morris ve arkadasları için makina ve onunla ilgili hersey lanetlenecek icatlarken, Walter Gropius ve arkadasları için makine ancak bir araçtır, ve ona karsı degil, onunla birlikte yeni adımlar atılmalıdır. Günümüzde oldukça hızlı gelisen teknolojiyle birlikte, tasarım sorunu güncel bir konu olmaya devam etmektedir ve bu yüzden geçmisteki problemlere bakarak günümüzdeki sorunlara daha dogru yaklasılacaktır.
Özet (Çeviri)
18?th Century glass & steel were more used in progress industries from has been used in ancient times. Due to England has rich steel mines, Industrial Revolution has started this country in the years of 1760-1860. Industrial revolution has started its effects to make changes in art after finding steam machine. After giving importance to machines differences has been created for arts and even for craft. So that Gothic style villas built and started to copies of oldest materials. All these copies were not made with traditional technics made by machine made goods.Art is not only visional but also adressing to your emotions. Not only our minds but also affects our perceptions. This means the form on our front geometically indefinite harmony and ratio, but also puts forward artist?s reflecting feelings. On the other hand abstract art is not mathematics. Abstract art is not definite with measures and rules. Its based on intelligence shape of feelings and such as Jonh Ruskin & William Morris, think that machine can?t built up these kind of forms. On the other hand machine entered our daily life and facilitate of life. The other artist?s who beleive the perfectness of standart goods. Finds utopic such as the artists like Morris.Related to these artists, machine products has the perfectness. Morris?s aim is to be ensure people art for people. He beleives more relations between same structures of community and art. Morris; develped Ruskins feelings and beleives the neccesity of turn out to be true. nfact he seems like an enemy fort he machines but at the end he became nearer to them. Also he told that a man can use his mind on a machine and in that case he would be succesfull. All his ideas affected a lot of artists after himself. And his accaptances has been the turning point of world art and is the basement of modernism. This conduct change into more moderate with machine after the world war. All these reformist movements make aplace for Bauhaus School. For Morris and colleaques, machine and all the things with it cursed invention.To Walter Groupius and colleaques machine is only a mean and not for againt it. In our day in a very rapidly developing techonology, design problem continue to become daily and because of this, by looking at the problems at the past we can solve the problems more correctly today. viii