Exlibris sanatı ve dijital ortamda exlibris sanatı uygulamaları
The art of exlibris and its applications in the digital media
  1. Tez No: 210996
  2. Yazar: HAVANUR HONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ILGAZ ÖZGEN TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bes bölümden olusan tezin birinci bölümünde; `Exlibris Sanatı Öncesi Sanatta Gelisim' ana baslıgı altında, `Tarih Öncesi Dönem' den baslayan ve çagımız tipografi sanatına kadar uzanan, sanat tarihini ve exlibris sanatının kaynagını olusturmus yazı, kagıt,yazılı belgeler ve aidiyet duygusunu belgeleyen mühür, kitaplar, ilk kütüphaneler, matbaa ve tipografi'nin gelisimi incelenmis, uygulama alanları ve çalısmalarından bahsedilmistir. `Exlibris Sanatı' baslıklı ikinci bölümde; birinci bölümde bahsedilen gelismeler ısıgında exlibris sanatının ne oldugu, tarihçesi, uygulama biçimleri, Türkiye'de exlibris sanatı ele alınmıs ve tarihten günümüze Türk ve dünya exlibris sanatçılarından örnekler sunulmustur. `Dijital Ortamda Exlibris Sanatı' baslıgını tasıyan üçüncü bölümde ise; dijital ortamın ne oldugu ve dijital ortamı olusturan en önemli teknolojik ürün olan bilgisayarın gelisim asamaları, bilim ve teknolojinin sanatta ki; aynı zamanda da sanatın bilim ve teknolojideki yeri incelenerek, temelinde baskı teknikleri olan exlibris sanatının, dijital dünyada etkisini ve `öz'ünü kaybetmeden uygulanısı, bu uygulamalar sırasında yasanan kolaylıklar ve gelisen bilgisayar programları sayesinde günümüz hız dünyasında, daha az efor ve zaman harcayarak exlibrisler üretmenin kolaylıgı degerlendirilmis ve exlibris sanatçılarının dijital ortamda uyguladıgı çalısmalardan örnekler verilmistir. Dördüncü bölümde ise; tezin amacı ve kapsamı dahilinde; temelinde degisik teknikler ve fotograf kullanılmıs yada tamamı dijital ortamda ortaya çıkarılmıs exlibris çalısmaları sunulmustur. Son bölüm olan besinci bölümde ise; bütün bu arastırma ve uygulamaların sonucunda, dijital dünyada exlibris sanatı ve uygulama biçimlerinden bahsedilmistir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter out of five, under the title of `Development in Art Before the Art of Exlibris? writing, paper, written documents, seals representing the state of belonging, books, early libraries, development of printing press and typography, all of which started in the `Prehistoric Period? and extended to the present art of typography and of which formed the history of art and source of Exlibris Art, were examined. Moreover, their application fields and pieces of works were mentioned. In the second chapter called `Exlibris Art?, based on the information given in the first chapter, the definition of exlibris art, its history, its ways of applications, its place in Turkey were discussed. Turkish and worldwide exlibris artists of all time were illustrated. In the third chapter named `Exlibris Art in the Digital Media?, by examing what digital media is, what the development phases of the computer are, which is the most important tecnological instrument for the digital media, and what the effects of science and technology on art and vice versa are, such topics were evaluated: how to apply exlibris art, based on press techniques, in the digital media without letting it lose its characteristics and authenticity and what the facilities are in applying them and what the possibilities of applying it with today?s developed computer software are. Samples made in the digital media were presented in this chapter. In the fourth part of the thesis, in accordance with the thesis, pieces of exlibris art in which different techniques or photographs are used or all of which are made in digtal media presented. In the last part, as a result of all these studies and applications exlibris art in the digital world and its applications discussed.