Türkiyedeki havalimanlarının iç hat uçuşları yönünden etkinliklerinin karşılaştırılması: Bir veri zarflama analizi uygulaması
The benchmarking of efficiencies of the airports by their domestic flights: A data envelopment analysis application
- Tez No: 211009
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Havacılıgın alt bilesenlerinden biri olan havalimanı isletmelerinin sadece gelir ve gider degerleri yeterli ve saglıklı bir verimlilik kıyaslaması olanagı saglamamaktadır. Bu nedenle büyük sermaye ile kurulan ve yüksek isletme maliyetlerine sahip isletmelerin verimliliklerin ölçülmesi ve karsılastırılması, bu isletmelerin faaliyetlerini verimli bir sekilde sürdürebilmesi için büyük önem teskil etmektedir. Çalısmada ilk olarak, havacılık ile ilgili temel kavramlar alınmıs, ardından havaalanları ve havaalanı sektörü ile ilgili kavramlar ayrıntılı bir sekilde incelenmistir. Devamında performans ve verimlilik ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmus ve verimlilik analizinde kullanılacak model açıklanmıstır. Çalısmanın son bölümde ise mevcut havalimanı ve meydanlara ait genel veriler incelenmis, analizde kullanılmak üzere belirlenen havalimanı ve meydanlara ait verimlilik ölçütleri ile ilgili 2005-2006 yılı verileri ve açıklamaları yer almıstır. Bu bölümde ayrıca verimlilik analizi çalısmalarının sonuçları, söz konusu verileri karsılastırılarak yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Only incoming and outgoing values of the airline company which is sub component of aviation are not enough and correct to provide effectiveness comparison. Thus, benchmarking and measuring the companies which has big company cost and set by big capital are important to maintain companies? activities effectively. At the report first, basic concepts of aviation have declared and after that, airports and aviation sector have analyzed in detail. After that, basic concepts about performance and effectiveness are emphasized and the model for using effectiveness analyze has explained. At the last part of the report, general data of current airports have analyzed, 2005 and 2006 data and explanations have took place about effectiveness scales which are organized for using in analyze. At this report, beside these, the results of effectiveness analyze are declared by using and benchmarking data.