Türkiye'de turizm bölgelerine yerleşen yabancıların yerleşim nedenleri ve beklentilerinin incelenmesi:Fethiye bölgesi örneği
A general survey on the expectations and the settling reasons of the foreigners living in Fethiye
  1. Tez No: 211008
  2. Yazar: ZEYNEP ELVAN KOYLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN DENİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkeler ekonomik kalkınma nedeniyle büyük bir rekabet içerisindedirler. Hizmetler sektörünün vazgeçilmezlerinden turizm sektörü de özellikle bazı Akdeniz ülkelerinde yıllardır, ülkemizde ise son yıllarda ekonomiye yön veren sektörlerden biri olmustur. Sektörün gelismesiyle turizm yogun ülkelere, genellikle sahilde her zaman tatil yaparmıs gibi bir yasam için yabancı yerlesimleri baslamıstır. Son yıllarda turizm sektörünün gelismesi ve degisen yasalarla birlikte ülkemize yönelik yabancı yerlesimlerinde artıs gözlenmektedir. Bu çalısmanın amacı, Mugla iline baglı Fethiye bölgesini yerlesim bölgesi olarak tercih eden ngiliz turistlerin yerlesim nedenlerini ve yerlestikten sonra karsılastıkları sosyal ve kültürel nedenlerden kaynaklanan bir takım sorunları belirlemek ve çözüm önerilerinde bulunmaktır. Arastırmamızın verilerini derlemek için Fethiye bölgesinde ngilizce olarak düzenlenmis formlar aracılıgı ile anket çalısması yapılmıstır. Anket sonuçlarını degerlendirdigimizde, ülkemizde yerlesik durumda yasamlarını sürdüren yabancıların ülkemizi tercih nedenleri arasında ilk sıraları güzel doga ve iklim kosulları, dogal yiyecekler ve daha ekonomik yasama istegi görüsleri almıstır. Çalısma kapsamındaki bu kisilerin egitim, gelir seviyesi ve Fethiye'deki yasantı süreleri arttıkça dini ve sosyo-kültürel konulardaki sikayetleri ve mevcut diger sorunlara yaklasımları daha az olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of the economical development, nations are in great rivalry. Tourism sector, which is accepted one of the indispensable of services sector, has been giving guidance to economy especially in some Mediterranean countries for years and also in our country for last few years. As a result of development of tourism sector in the tourism intense countries, generally on the seaside as the tourists seem to holidaying continuously, settling of foreigners has started. In recent years, because of the developments of tourism sector and changes in the laws, in our country we have been observing great increase in the settling of foreigners. The purpose of our study is, to find out the causes of settling in Fethiye area and the complications after settling because of sociological and cultural reasons and formulas of solutions of English people who prefer to settle down in Fethiye which is a borough of Mugla mostly. To collect the results of this investigation in the Fethiye region, with the help of English inquiry forms we have made a survey work. When we interperate the outcomes of this survey show that, the preference of foreigners, who settled and living continuously in our country, are mostly due to nice nature, climate, natural meals and more economic living conditions. Increasing the educational and the income level and in the living time in Fethiye of the people related with our workspace has made decreasing the problems in sociocultural and religious beliefs and the in the other subjects.