Türkiye'de insan hakları ile ilgili kurumsal yapının güçlendirilmesi girişimleri: Antalya il ve ilçe insan hakları kurulları örneği
Strengthening corporate structure attempts related to human rights in Turkey: Case of human rights boards in Antalya province and boroughs.
  1. Tez No: 211011
  2. Yazar: ASLI IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGİ KÜÇÜKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Toplumsal iliskilerin düzenlenmesine iliskin, bugün insanlık olarak sahip oldugumuz, deger korumaya yönelik en temel ilkeler, temel insan hakları dedigimiz ilkelerdir. Tarihsel süreç içerisinde, insan hakları alanında gerçeklestirilen mücadelelerin en büyük basarısı, insan haklarını koruma gerekliliginin farkına varılması ve kabul edilmesi olmustur. Ancak, insan haklarını hukuk devleti anlayısı içerisinde güvence altına alma; demokratik sistemler içerisinde kurma, kurumları islevsel hale getirme ve hakları koruyacak olanların yine kisiler oldugunu unutmadan etik sorumluluga sahip kisileri yetistirme çabası çagımızın belli baslı sorunları olmaya devam etmektedir. Arastırmanın amacı, Türkiye'de insan hakları ile ilgili kurumsal bir yapının olusturulması sürecinde alınan hukuksal ve siyasal kararların insanın degerini ne ölçüde koruyabildigini görmek, kisilerde insanın degerini korumayı ve insanın olanaklarını gerçeklestirmeyi amaç edinerek olusturulan kurumların, kurulus amaçlarını uygulama düzeyine ne kadar yansıtabildiklerini saptamaya çalısmak ve insan haklarını korumakla yükümlü kisilerin insan haklarının kurumsallasma sürecine ne ölçüde katılabildiklerini saptamaya çalısmaktır. Arastırmada Türkiye'de insan haklarını koruma ve ihlallerin önlenmesini saglama iddiası ile kurulan kurumların yapısı, görevleri yönetsel nitelikli ilkeleri irdelenmekte, teoride kendilerine atfedilen ideal özelliklerinin uygulamada yerine getirilip getirilemeyecegi tartısılmaktadır. Arastırma alanı olarak Basbakanlık nsan Hakları Baskanlıgı bünyesinde 81 il ve 850 ilçede kurulan l ve lçe nsan Hakları Kurullarından ?Antalya l ve lçe nsan Hakları Kurulları? örnek seçilmis, kurulun amacı, yapısı ve isleyisi inceleme konusu yapılırken, Antalya l ve lçe nsan Hakları Kurulu üyelerine uygulanan anket teknigi ile kurulun islevselligi sorgulanmıs bulgular ve çözüm yolları tartısılmıs ve önerilere yer verilmistir. Bu anlamda çalısmanın amacına ulastıgı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Concerning with the order of social relations, the most basic principles about defending value that we own today are the principles which we called the basic human rights. In historical process, the great success which is certified about human rights struggles are the awareness of necessity about human rights and its acceptance. But, guarantee the human rights in the constitutional state understanding, establish in democratic systems, make institutions functional and without forgetting that the people who protect the rights are the ones. The struggle abut bring up the people who have ethic responsibility is still the main problem of or age. The aim of this research is, to see haw law and political decisions which were taken in the process of forming institutional edifice in Turkey about human rights can protect the value of people, the institutions which are formed to aim to protect the value of human and to certify the human?s possibilities, trying to find how they reflect their aim of establish to their practice level, and trying to find out how civilian community foundations can join human rights association process. In this research, the edifice of the institutions that are established to protect the human rights in Turkey and the claim about to support the resist of infractions, their responsibility of examine the administrative quality principles, it is argued that the ideal qualities which are associated with them in theory can be carry out or not pratic. In the constitution of Prime Ministry Human Rights Presidency as the research space; Antalya province and district human rights institutions were chosen as an example among the province and district human rights institutions which were established in 81 provinces and 850 districts, the aim of the commission, it?s edifice and it?s working are made an examine subject. With the survey technique which is applied to the members of Antalya province and district human rights institution, the function of the institution is questioned, the findings and solution techniques are discussed and talked about the offers it can be said that this research reached it?s aim.