Türk siyasal yaşamında merkezin nitelik değişimi; 3 Kasım 2002 genel seçimlerine yansıması
Changing on quality of center in Turkish political life; Reflection of 3 November 2002 elections
- Tez No: 211012
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÖZTOPRAK SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Demokratik yönetimlerde, yönetilenler dedigimiz halk kendisini yönetenleri seçmek için `seçimler' aracılıgıyla tercihini kullanarak siyasi iktidarı belirlerler. Ülkemizde, toplumda ki sosyo - ekonomik yapıda ki degisim, toplumda birtakım sosyolojik sonuçlara yol açmıstır. Toplumsal hareketlilik, sınıfsal degisim, siyasal tercihlere de yansımaktadır. Yapılan tercihler, iktidar- muhalefet konumunu belirlerken, seçmenlerin oyları da seçimden seçime merkez sag ve merkez sol arasında kaymalar göstermistir. 6 Kasım 1983 seçimleri ile baslayan ANAP iktidarları dönemi 20 Ekim 1991 seçimleri ile sona ermistir. 3 kasım 2002 seçimlerine kadar ise hiçbir parti tek basına iktidara gelememistir. Her seçimde en çok oyu alan partiler sürekli olarak degismistir. Seçmenlerin merkez sag ve merkez sol partilere olan destekleri de her seçimde biraz daha azalmıstır. Sonuç olarak ise, 3 Kasım 2002 genel seçimi , uç partilerin merkeze yaklasması ile sonuçlanmıstır. Bu çalısmada ise, Türkiye'de 1950 sonrası yapılan genel seçimler düzeyinde, merkezin niteligi incelenerek, olusan degisiklikler siyasal ve sosyolojik perspektifle ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In democracies, people use elections to reflect of their preferences for political power. Changing on social ? economic structure of society, social mobility and classical variation effect preferences of voter. In Turkey, 14 national legislative elections have been held since May 1950. And in these elections electoral preferences have shifted between center left and center right. Motherland Party- ANAP held on power in elections of 6 November 1983 and ended in elections 20 October 1991. n this period it was single party power in parliament. After that goverment had been the most harmonious coalition until elections of 3 November 2002. Voters supporting on center left an d center right parties has decreasingly changed. 3 November 2002 elections indicated that extreme parties have shifted to the center. In this thesis show that main characteristic of Turkish center Parties and reflections of 3 November 2002 elections.