Konservatuvar şarkıcılık lisans programlarında solfej eğtiminde izlenen kaynak ve yöntemlerin analizi
- Tez No: 211030
- Danışmanlar: PROF. ALİ SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırma, Konservatuvar Sarkıcılık Lisans Programlarında Solfej Egitiminde zlenen Kaynak ve Yöntemlerin Analiz edilmesi amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın evreni, programlarında ses egitimi olan konservatuvarlardır. Örneklem, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü, Koro Anasanat Dalı ve Baskent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkıcılıgı Anasanat Dalı Lisans Düzeyi Programlarında görevli solfej ögretim elemanları ile lisans birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf ögrencilerinden olusmaktadır. Arastırmada durum saptamaya yönelik olarak anket uygulaması yapılmıstır. lgili ögretim elemanları ve ögrencilerin solfej egitimindeki kaynak ve yöntemlerin uygulamalarına iliskin görüslerini belirleyen veriler kendilerine uygulanan anketler yoluyla saptanmıstır. Veriler toplanarak islenmis, çözüm ve yorumlarında ise betimsel istatistik yöntemlerden yararlanılmıstır. Belirlenen kurumlarda, solfej egitiminde izlenen kaynak ve yöntemler analiz edilmeye çalısılmıs, elde edilen bulguların ısıgında öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to analyze source and methods use in solfege training at singer license program of conservatory. The universe of the research is the conservatories which has voice training. Sampling is consist of the members of the solfege training and first, second, third and forth class students of Chorus Mainart branch of Department of Opera-Chorus of Public Conservatory of Ankara University and Opera-Chorus and Popular Music Singer Mainart Branch of Public Conservatory of Baskent University. In the research, public survey was made to determine situation. Data of opinions of the training members and students about source and methods use in solfege training were determined by public survey. The collected data were processed and description statistical methods were used to analyzing and explanation of the data. In determined institution, source and methods used in solfege training were analyzed; suggestions were developed according to obtained results.