Genç Türk bestecilerinin eser yaratma süreçlerinde kullandıkları ritimsel elemanlar
The rhythmical elements used by the young Turkish composers in the course of work creation process
- Tez No: 211031
- Danışmanlar: DR. İSMAİL LÜTFÜ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmanın amacı, genç Türk bestecilerinin besteleme sürecinde ritmik yapı oluşturmaya, icraya ve dinleyiciye ilişkin yaklaşımlarını çeşitli açılardan belirlemektir. Bu bağlamda çok sayıda Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecisi?, tarihsel yerleri yönüyle ele alınmış ve ?Müzikteki Ritmik Yapı? olgusu incelenmiş , bir kısım genç Türk bestecileriyle yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla bu bestecilerin ?Eser Yaratma Süreçlerinde Kullandıkları Ritimsel Elemanlar? ve diğer yaklaşımları hakkında veriler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bu veriler ışığında sözkonusu bestecilerin ritmik yapı kurgulamada kullandığı yöntemler, müziklerini etkileyen kaynaklar ve çeşitli yaklaşımları hakkında belirli sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlar yorumlanmıştır. Besteciler arasında anlamlı bir iletişim ağının bulunmaması, araştırmanın diğer önemli bulguları arasında ayrıca ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Young Turkish Composers? approach to rhythm construction, performance and audience during the period of composing. Within this concept, information on many ?Turkish Composers of the Republic Era? and ?Rhythmic Structure? and further data on ?Elements of Rhythm that They Use during the Composing Process? and their approach to several other issues was gained by in-depth interviews with some of the young Turkish Composers. As a result, the gained data was used in order to explain the composers? methods of rhythm construction, the phenomena that influenced their music and their approach to several other issues and these were then evaluated. The composers? lacking a significant communication network was one of the outstanding findings.