Kur'an ve sünnet rehberliğinde şeytanla mücdele edecek insanın eğitimi
Education of the men struggle satan with the guidance Koran and Sunna
  1. Tez No: 211037
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Semavî dinler, nsan'ın huzurlu bir dünya hayatı yasaması ve ahirete hazır olması için gönderilmis, peygamberlerin gayretleri de bu yönde olmustur. Yeryüzünün halîfesi olarak yaratılan, iyilik ve kötülüge yönelebilme yetenegi olan, Kur'an referanslarının bildirdigine göre emaneti - diger varlıklar yüklenmekte isteksiz davranmalarına ragmen - omuzlayan insanın, dünya ve ahiret mutlulugu elbette çok önemlidir. Ancak bu mutluluk ilk yaratılısta verildigi gibi zahmetsiz ve sıkıntısız olarak insana verilmeyecek, karsılıksız verilen Cennet'e, sıkıntılarla dolu bir dünya hayatının vahiy ve risâlet çizgisi paralelinde yasanması sonucunda ulasılacaktır. lk karsılasmada Cennet'ten kovulma ile nsan'ı karsı karsıya bırakan Seytan da, lânetlenmesinin sebebi olarak kendisini bilmek yerine, suçlu gördügü nsan'ın pesinden bu dünyada intikam alma istegi ile kosacaktır. Seytan ve nsan kovulmustur; Seytan iyi ve güzel olan her yerden kovuldugu halde, insan cennetten çıkarılmıstır. Seytan kovulmus oldugu yerden nsan'ın da uzaklasması için gayret eder. Bu karsılasmada -belki de kırılma noktası- nsan'ın görevi Seytan'a göre daha zordur.
Özet (Çeviri)
Human being was created as a caliph all of the world by Allah (God). Allah didn?t get him. Being caliph is very responsibilities for him. He is dominating in the name of Allah all over the word. After creating human being (Prophet Adam), Allah started a procees to informate him. Because Adam needed this process to be happy. All religion want human being to achieve being happy and all religions accept that Satan as Badness do dam up happiness. According Islamic Religion Satan represents all of badness. In that reason Adam and his children must know how they struggle against Satan and badness. That is very important in this world and the other world. In this thesis was studied on characteristics Satan and how human being to struggle with Satan. This theme was studied in Koran and hadith.