Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının verimlilik analizi: Otomotiv sektörü üzerine bir uygulama
Efficiency analysis direct foreign investment in Turkey: The case of automotive industry
- Tez No: 211041
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
21. yüzyıl bilgi çagında, ekonomik, politik, gelir düzeyleri ve sosyal yapıları birbirinden farklılık gösteren ülkeler, daha hızlı büyüme ve kalkınma çabası içine girmislerdir. Gelismis ülkelerin sanayilesmesine paralel olarak gelistirdikleri teknoloji ve sermaye olusumu, ulusal sınırlar dısına çıkmıs, üretim, yönetim ve pazarlama yönünden uluslararası yapıya kavusmustur. Gelismis ülkeler arasında olusan bu yapı, bu ülkeleri yeni pazar arayıslarına yöneltmistir. Bugün dünyada yılda 1 trilyon dolar civarında yabancı sermaye hareketliligi görülmektedir. Tasarruf-yatırım kıskacında, issizlik gibi makro ekonomik sorunları olan çogu ülke bu hareketlilikten daha fazla pay kapabilmek için yarısmaktadır.Uluslararası yabancı yatırımcılarda basta daha fazla kar elde edebilmek amacı olmak üzere, ucuz hammadde ve isgücü gibi çesitli nedenlerle uluslararası yatırıma yönelmektedir. Çalısmamızda da günümüzde böyle önemli bir yere sahip olan yabancı sermaye yatırımlarının genel anlamda açıklanması yapılarak Türkiye'nin özellikle dogrudan yabancı sermaye yatırımları açısından hangi noktada oldugunun tespiti ve bu anlamda sahip oldugu avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesine çalısılmıstır.Ayrıca dogrudan yatırımı artırabilmek için yapılması gereken düzenlemeler ile Türkiye'nin rakip ülkeler Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya'ya göre dogrudan yabancı yatırımlar açısından karsılastırılması yapılarak, seçilen bu üç ülkenin dogrudan yabancı yatırım çekme performanslarının incelenmistir. Son olarak da Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli otomotiv isletmelerinin Türkiye ekonomisine katkılarının özellikle makro açıdan degerlendirilmesi ve verimliligi arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the 21.?th century called Knowledge, Age, the countries that have various speciality in economical, political, income rates and social structure starded to endeavor for fast grogrowth and development Acording to parallisim of industrialization of development countries, their technology and capital structure went out of the national borders and they had a international structure in manufacture,management and marketing. The new structure in the development countries aimed them for new markets. Nowadays,there have been 1 billion dolar foreign capital in the world. Under investment ?saving constrain,many countries challange for attracting capital even though they have macroeconomic problems.International investors are seeking for more profit and therefore directly their investment into developing countries for their materials and employment. In this study, having been made definition of foreign capital investment which is such a important role, the current sitution of foreign direct investment and its advantages with disadvantages have been tried to explaine.Moreover,measurements requiring to increase foreign direct investment and comparation Turkey with Checz Republic,Hungary and Poland in terms of foreign investment and theirs performance of attracting these flows have been conducted.Finally, the positive affects of automobile sector with foreign capital over Turkish economy have been searched especially in terms of macro-criteias.