İşgalden kurtuluşa İzmir'de sağlık sorunları ve sağlık hizmetleri (1919-1922)
The health problems and services in İzmir from the ınvasion to the ındependence (1919-1922)
  1. Tez No: 211046
  2. Yazar: AYFER TANTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Türk İnkılap Tarihi, Health Education, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZETİşgalden Kurtuluşa İzmir'de Sağlık Sorunları ve Sağlık Hizmetleri (1919-1922)19. yüzyılda batı etkisiyle birlikte, kentte sağlık alanında önemli çalışmalar yapılmış, açılan sağlık kurumlarıyla, eskiden beri adından söz ettiren hastalıklarla mücadele, önem kazanmıştır. İşgal yıllarında da hastalıklarla baş etme yolları aranmış, cehalet, pislik, yoksulluk, temiz içme sularının azlığı, işgal yıllarının başlıca sağlık sorunları haline gelmiştir. Sıhhiye Müdüriyeti ve İzmir Belediyesi salgınlarla baş etme konusunda, başta doktorlar olmak üzere, halka pek çok sorumluluk yüklerken, onları bilgilendirmeyi ihmal etmemiştir.İzmir'de farklı din ve milletten kişilerin kendileri için açtıkları hastaneler ve sağlık kurumları ile Türklere ait olan Gureba-yı Müslimin, Askeri Hastane ve Eşrefpaşa Hastanesi, cins ve mezhep ayrımı yapmaksızın herkese hizmet vermiştir. İşgalle birlikte Türk Hastaneleri Rumların işgaline uğramış, Türk eczanelerin çoğu yağmadan nasibini almıştır. 1922'de çıkan İzmir yangınıyla İskoç, Hollanda, Ermeni, İngiliz ve Rum Hastaneleri çalışmalarına devam edememişlerdir.Çoğunluğunu Rum doktorların oluşturduğu kentte Türk doktorlar oldukça başarılı faaliyetlerde bulunmuş olup, genellikle eczanelerin giriş kısmı veya üst katında hastalarını muayene etmişlerdir. Yardım komisyonları ve hayır kurumları işgal yılları boyunca, halkın desteğiyle, aktif hizmet vermişlerdir.Savaşın verdiği sıkıntıyla beraber artan salgınlar, kent insanını yıpratmış ancak alınan önlemler sayesinde, işgalin son yılına doğru hastalıkların çoğu, salgın olmaktan çıkmıştır. Sağlıklı içme suyu temini, kent hamamlarının sıhhi şartları yerine getirmeye çalışması işgal yılları boyunca önem kazanan çalışmalar arasında yerini almıştır.Ülkemizin batıya dönük yüzü olan İzmir kenti, günümüzde de sağlık bilincini yerleştirmeye yönelik çabalarıyla, sürekli atılım içindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Health Problems and Services in İzmir from the Invasion to the Independence (1919-1922)In the 19th century, under the effect of the West, significant activities were done in the health field in the city, and with the opening of the health institutions, the struggle with the common diseases became important. Cures for the diseases were searched during the invasion years too, lack of education, hygiene, money, clean water were the main health problems. Both the hospitals and Health Institutions of the people from different religions and nations and Eşrefpaşa Hospital, Military Hospital and Gureba-yı Müslimin of the Turks served all the citizens without considering their sexes and sects. With the invasion, the Turkish hospitals were invaded by the Rums and most of the Turkish pharmacies were looted. Because of the İzmir fire in 1922 Scotch, Dutch, Armenian, British and Rum hospitals were not able to continue their activities.Aid commissions and charity foundations worked actively with the help of the society during the invasion period. Because of the difficulties of the war, the increasing rate of epidemics suffered the people of the city a lot; however, by the precautions, most of the diseases were no longer epidemic by the end of the invasion. Providing clean water and trying to give hygienic service in the Turkish baths were the prominent activities among the ones in the invasion period.İzmir, which is the westernized part of our country, is always active in establishing the health conscious today.