Üniversite öğrencilerinin sosyalleşme sürecinde spor aktivitelerinin rolü
The role of sports activities in the socialization process of university students
  1. Tez No: 211047
  2. Yazar: HASAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. A. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sosyalleşme, belirli bir grubun veya toplumun yaşam tarzının öğrenilmesi, aynı zamanda da karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Bu öğrenme sürecinde, toplumdaki kalıp davranışlar birey tarafından kişiselleştirilir ve sonuçta birey, o topluma ya da gruba ait bir kimlik geliştirir. Ancak, burada önemle belirtilmesi gereken, sosyalleşme, sadece kişinin standart bir davranış kalıbına uyarak şekillenmesi demek değildir. Sosyalleşme, hangi yaklaşımla değerlendirilirse değerlendirilsin, bireyin toplumda diğer bireylerle olan benzerliklerinin yanı sıra farklılıklarını da ortaya koymaktadır. Bireyler kişilikleriyle uyuşan, toplumun bir parçası durumuna getirmeyi amaçlayan toplumsal süreçlerden biri olarak görünmektedir. Sosyalleşme terimini kullanan bilimsel disiplinlerde bu sürecin çeşitliliği ve genişliği karşısında birçok dallara ayrılmıştır. Örneğin çocuk sosyolojisinden, gelişim psikolojisine, klinik psikolojisinden, grup psikolojisine, antropolojiden, kişilik kavramlarına kadar çok çeşitli alan sosyalleşmeyi kendilerine başlık olarak seçmişlerdir Spor, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel unsuru olan insanın fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönlerden geliştirmeye yönelik aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Spor kişiliğin oluşumunu, karakter özelliklerinin gelişimini sağlamak, bilgi, beceri ve yetenek kazandırarak çevreye uyumunu kolaylaştırmak, kişiler toplumlar ve uluslararası dayanışma, kaynaşma ve barışı sağlamak gibi sosyal ve kültürel etkileri de mevcuttur. Sporda sosyalleşmeyi inceleyen araştırmalar öncelikle bir bireyin nasıl bir spor katılımcısı olduğu üzerinde durmaktadır. Spor katılımcılar ve spor fanatikleri arasında, fiziksel katılım gibi bariz farklılıklar bulunsa da, bir benzerlikte mevcuttur Sonuç olarak, sporun sosyalleşme üzerindeki etkilerinin belirlenmeye çalışıldığı bu araştırmanın değişik sosyalleşme araçları göz önüne alınarak başka alanlarda da çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle orta öğretim kurumlarına yönelik yapılacak çalışmalar ile sporun eğitimdeki önemi ve gençlerin sosyalleşme problemlerinin ortadan kaldırılmasında yardımcı olacaktır. Üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulları dışında özellikle sosyoloji bölümlerinin de spor ile ilgili çalışmalara yönelmeleri toplumsal açıdan yararlı olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Socialization is to learn the life style of a certain group or society and an interaction process, at the same time. In this process, model behaviours are personalized by the individual and consequently, individual develops an identity belonging to that group or society. However, the important point that sshould be emphasized here is that socialization does not mean the development of the individual only by obeying the standard behaviour model. No matter how it is evaluated, socialization introduces the differences as well as the similiraties between the individuals. Individiuals are regarded as one of the processes that go along with their personalities and that aim to make them a part of the society. The scientific disciplines using the term socialization have seperated into lots of branches due to the variations and range of the process. Many disciplines such as child sociology, development psychology, clinical psychology, group psychology, anthropology, character concepts have chosen socialization as a title for their branch. Sports is described as the activities intended to develop the individual who is the basic element of economic, social and cultural development, in physiological, psychological and social aspects. In addition, Sports has social and cultural influences such as character formation, providing the development of the characteristic features, facilitating the adaptation of the individual to the environment by bringing in knowledge, skill and ability, providing co-operation, merging and the peace among the individuals, societies and nations. The studies investigating the socialization through sports focus primarily on what kind of a sports participant the individual is. Though there is marked differences such as physical difference between sports participants and sports fans, but there is a similarity, too. In conclusion, studies also in other fields should be carried out taking into account different socialization means of this research in which the affects of sports on socialization have been tried to determine. This will be contributory for showing the importance of sports in education and eliminating young people?s socialization problems especially with the studies on the high school institutions. It may be stated that it will be very beneficial for especially sociology departments of the universities as well as the physical education and sports to tend to studies about sports.