1945 Köylüyü Topraklandırma Kanunu ve Türk siyasal yaşamına etkisi
The law of making villagers have lands in 1945 and its effect too Turkish political life
  1. Tez No: 211052
  2. Yazar: ERDAL İNCE
  3. Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1945 Köylüyü Topraklandırma Kanunu ve Türk Siyasal Yaşamına EtkisiYeni Türk Devleti'nin kurulmasından sonraki 1923 ve 1930 yılları arasında çok partili sisteme geçiş iki defa denenmesine rağmen başarılı olunamamıştır. Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Cumhuriyet Fırkası demokratik rejimlerde beklenen muhalefet partisi olmaktan daha çok kısa zamanda inkılap düşmanlarının toplandığı partiler haline dönüşmüşledir. 1930'dan sonra tekrar başlayan tek partili sistemin Dünya Ekonomik Buhranı'na ve İkinci Dünya Savaşı'na karşı ülke içinde aldığı önlemler toplumun geniş kesimleri tarafından eleştirilere sebep olmuştur. Ayrıca Milli Şef İsmet İnönü'nün meclis içindeki kırılmaz otoritesi de meclis içindeki muhalefetin uzun yıllar ses çıkaramamasına sebep olmuşturUlusal ülkü durumundaki topraksız köylüyü topraklandırma konusu Başta Mustafa Kemal Atatürk'ün olmak üzere her an kafalarda çözüm bekleyen sorunlar arasındaydı. 1945 yılına kadar yapılan çalışmalar gerçek manada bu sorunu ortadan kaldırmaktan çok uzak görünmektedir.İlk defa bu kadar derinlemesine ele alınarak çözülmeye çalışılan topraklandırma konusu, 1945 Köylüyü topraklandırma kanunun da denilen Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu tasarı olarak meclise gelmiştir. Hazırlanış aşamasında ciddi tartışmaların yaşandığı bu kanunun, meclis görüşmeleri esnasında Adnan Menderes, Refik Koraltan gibi milletvekilleri tarafından eleştirilmiştir.Bu eleştiriler meclis kürsüsünden Milli Şef İnönü'nün ve Cumhuriyet Halk fırkası'nın yaptığı uygulamaların sorgulanmasına kadar gitmiştir. Ayrıca bu kanun ile rejim değişikliği bile düşünüldüğünü belirten muhalif milletvekilleri eleştirilerinin dozunu gittikçe arttırmışlar ve Anayasa'nın ihlal edildiğini dile getirmişlerdir.1945'e kadar sesi çıkmayan muhalefet bu kanun görüşmeleri ile tekrar sesinin çıkartmaya ve mecliste söylenemeyenleri söyleyerek Türk siyasi hayatında yeni bir dönemin başlamasında rol oynamışlardır. Bu görüşmelerle başlayan hükümete yönelik ciddi manadaki eleştiriler, 1945 bütçe görüşmeleri esnasında aynen devam etmiştir. Toprak Kanunu görüşmelerinde olduğu gibi bütçe görüşmelerinde de bütçeyi konuşurken satır aralarında hükümet devamlı eleştirilmiştir.Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu kanun olarak ülkeye çok bir şey kazandırmamıştır. Ancak bu kanun görüşmeleri esnasında Adnan Menderes gibi siyasetçilerin de katılımıyla güçlenen muhalefete, yeni oluşumlar için zemin hazırlamış ve Türk siyasal yaşamında çok partili sisteme geçişte bir başlangıç olmuştur.Güçlenen Muhalefet, tek parti yönetiminin uygulamalarından sıkılan halk kitleleri tarafından geniş ölçüde taraftar bularak Demokrat Parti'yi kurmuştur.
Özet (Çeviri)
The law of making villagers have lands in 1945 and its effect to Turkish political life.Although it was tried two times to pass to multi political party system between 1923 and 1930 after new Turkish Goverment had been founded it couldnt have been succeeded. Terakki Perver Republic Fırka had become parties where the enemies of revolution had come together. Precautions that the single party system had in in the country against. World Economical Crisis and World War II had caused criticsms by some parts of the society. Also strong authority of National Chief İsmet İnönü inside the assembly had caused that the opposition inside the assembly had right to speak for long years.İn the position of national ideal, the matter of helping vilagers to have lands had been among the problems waiting for solition in very mind especially for Mustafa Kemal Atatürk. Workings had been done until 1945 had seemed to be too fort o remove this problem in real meaning.The matter of helping villagers to have lands that had been tried to be solved by being taken charge of with its details fort he first time had joined to the assembly as the law of making farmers have lands known as the law of making villagers have lands. This law had caused to serios discussions during preparation had been criticized by deputieslike Adnan Menders, Refik Koraltan during the meetings of assembly.Tehese criticismis had caused to be interrogated of Works National Chief İsmet İnönü and Rebuplic People Fırka had done. Also opposing deputies that had expressed to think changing the regime had increased tha amount of these criticismis and had stated tahat the constitution had been violated.The opposition that had remained silent until 1945 not only had spoken again because of these meetings of law but also had on active role in the beginning of a new period of Turkish political life by expressing never expressed before. Serious criticismis aganist goverment that had started with these meetings had exactly continued during budget meetings goverment had always been critized like the law of land while talking about budget.The law of helping farmers to have lands had caused to win not many things to cauntry. But during these meetings of law, opposition that had more powerful had formed a new platform for the new formations with the participations of politicians like Anan Menderes and this had been a beginning to pass to multi political party system in Turkish political life.The opposition that had more powerful had founded Democrat Party finding a great amaunt of partisans from the people that had been bred by the Works of single party administration.