Türk iş sistemindeki değişimin holdingler arası işbirliğine etkisi
The effects of changes in Turkish business system to cooperation between holding companies
  1. Tez No: 211051
  2. Yazar: BEGÜM AKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalısmada, bir ülkenin kurumsal baglamındaki degisimlerin is sistemi özelliklerine yansıma derecesine iliskin ortaya atılan sıkı-sistem ve gevsek-sistem tezleri sınanmaktadır. Sıkı-sistem tezine göre, kurumsal baglamdaki degisimlere paralel olarak is sistemi özellikleri degisirken, gevsek-sistem tezinde böyle bir zorunluluk yoktur. Çalısmada bu tezler, 1990 sonrasında ekonomik sistemde yasanan degisime baglı olarak Türk is sisteminin önemli ekonomik aktörleri olan holdingler arası isbirliginin ne ölçüde degistigi incelenerek sınanmaktadır. Çalısmada öncelikle, kurumsal baglamdaki degisimler devletin ekonomide oynadıgı rol ve finans sistemi açısından incelenmis ve Türkiye'deki kurumsal baglamın, devletin daha çok düzenleyici ve koordine edici bir görev üstlendigi ve banka kredilerinin yanı sıra sermaye piyasasının da bir finansman aracı olarak ortaya çıktıgı baglama dönüstügü saptanmıstır. Buna paralel olarak 1993-2006 yılları arasında 18 holding bazında yapılan inceleme ise konsorsiyum olusturma, ortaklık kurma, ortak yatırıma gitme, karsılıklı hisse senedi alımı, birlesme ve lisans anlasmaları açısından holdingler arası isbirliginin, kriz dönemlerinde düsmekle birlikte genel olarak arttıgı saptanmıstır. Ancak bunun yanı sıra, holdinglerin farklı sektörlere girerek olusturdugu örtük isbirliginin zaman içerisinde azaldıgı gözlenmistir. Holdinglerin bu davranıslarını biçimleyen en önemli kurumsal baglam özelliklerinin özellestirme ve ekonomik krizler oldugu saptanmıstır. Özellestirme holdingleri isbirligine yöneltirken, krizler isbirliginden uzaklastırmaktadır. Sonuçlar Türkiye'deki liberallesme deneyiminin holdingleri hem isbirligine giden hem de rekabet eden aktörlere dönüstürdügünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study the tests tight-system and loose-system theses suggested in relation with reflection of institutional changes in a country especially on characteristics of its business system. According to the tight-system thesis, the characteristics of business system changes in line with institutional changes whereas this is not necessarily so in loose-system thesis. In the study, these theses are tested by examining the extent of the change in cooperation between holding companies, which are important economic actors in the Turkish business system, connected with the change experienced in the economic system after 1990. In the study, first institutional changes are examined in terms of the finance system and role of the state in economy and it is determined that the institutional context in Turkey has transformed into a context in which the state mainly take a regulation and coordination role and bank loans as well as financial markets emerge as financing means. In line with this, the examination of 18 holding companies between the years 1993-2006 determines that cooperation between holding companies in establishing consortium, establishing partnership, undertaking joint venture, exchanging stock, executing merging and license agreements generally increase even though it decreases in economic crisis periods. In addition, it is also observed that secret cooperation established between holding companies by engaging in different sectors is decreasing in time. It is determined that the most significant institutional characteristics which shape these behaviors of holding companies are privatization and economic crises. Privatization directs holding companies to cooperation whereas economic crises remove them from cooperation. The results determine that the liberalization experience in Turkey has transformed holding companies into actors which both cooperate and compete with each other.