Sözleşmenin değişen şartlara uyarlanması
The adaptation of contract according to changing conditions
  1. Tez No: 211058
  2. Yazar: AYŞE ARAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bütün hukuk sistemlerinde ahde vefa esastır. Sözlesme ile verilen, edimin ifa edileceğine dair taahhüdün her ne sart altında olursa olsun yerine getirilmesi gerekir. Bu kurala getirilen kanunî sınırlamalar ise istisnai nitelikte olmustur. Ancak Birinci Dünya Savası, dünyanın o zamana kadar yasamadığı bir ekonomik sıkıntı doğurmus, fiyatlar öngörülemez biçimde yükselmistir. Baslangıçta ahde vefa ilkesi sebebiyle bu duruma kayıtsız kalan mahkemeler, daha sonra çekilmez hale gelen bu tür sözlesmelerin sona erdirilebileceğine karar vermeye baslamıslardır. Zaman içinde mahkemeler, sözlesmenin sona erdirilmesi yerine giderek uyarlanmasına yönelmistir. Zira görülmüstür ki çoğu zaman uyarlama sona erdirmeden daha adil sonuçlar doğurmaktadır. Konu bazı ülkelerde bir kanun hükmüyle düzenlenmistir (Almanya, Yunanistan, Hollanda gibi). ?sviçre-Türk hukuku bakımından böyle bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak bu konunun MK. m. 2'nin kapsamı içinde olduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pacta sund servanda is a base in all law systems. Under every conditions the commitment related to performance being promised by a contract has to be performed. However, legal restrictions against this principle have becoming exceptional attributes. But, World War I led to never seen before an economic crisis and prices increased unexpectedly. In the beginning, courts which are indifferent against this situation due to the principle of pacta sund servanda have started to decide to discharge intolerable contracts. In the course of time, courts tended to adaptation of contracts instead of discharging them. In most cases, the adaptation leads to more fair results than discharge. This appliction in some countries such as Germany, Greece, and Holland has been ordered by ipso jure. In Swiss-Turk law system such an order is not valid. But, it has been adopted in the scope of Civil Law Article 2.