Dışa açılma döneminde savunma harcamalarının ekonomik etkileri ( 1980 - 2004 Türkiye örneği )
The economic effects of the defense expenditures in the expansion period of Turkey ( 1980 - 2004 Turkey case )
- Tez No: 211057
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalısmada, Türkiye'nin dısa açılma döneminde savunma harcamalarının ülke ekonomisine olan etkileri arastırılmaya çalısılmıstır. Bu amaçla kamu harcamaları içindeki savunma harcamaları ortaya konmus, ayrıca bütçe dısındaki Savunma Sanayii Destekleme Fonu Kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı kaynakları ve yapılan askeri yardımlar incelenmistir. Ayrıca Türkiye'nin savunma harcamalarındaki artıs ve azalısında rol oynayan faktörler irdelenerek, savunma harcamalarının planlama, programlama, bütçeleme ve denetim konuları incelenmistir. Daha sonra savunma harcamalarının enflasyona, büyümeye, teknolojik gelismeye ve sanayie olan etkileri incelenmis ve Türkiye için 1980-2004 verileri kullanılarak 1994, 1999, 2001 iktisadi krizlerinden savunma harcamalarının etkilerini inceleyerek enflasyona ve büyüme üzerine yarattıgı etki ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of defense expenditure on the Turkish economy, in a period of the country?s expansion, has been studied. With this aim, the defense expenditure within the public expenditure has been introduced. Besides, the defense industry support fund sources and the Turkish Armed Forces Foundation sources as well as the military aid have been examined. Furthermore, the factors that play a role in the increase and decrease of Turkey?s defense expenditures have been explicated, examining the planning, programming, budgeting and supervising issues. Moreover, the effects of the defense industry expenditures on the inflation, economic growth, technological development and the industry have been investigated. Using the 1980-2004 data on Turkey and examining the effect of 1994, 1999, and 2001 economic crises on defense expenditures, their effect on inflation and economic growth has been introduced.