6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında sözleşmenin uyarlanması
Adaptation of the Agreement within the Scope of the Turkish Code of Obligations No.6098
  1. Tez No: 870828
  2. Yazar: ESİN ÖZTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sözleşmenin tarafların mutabakata vardığı şekilde devam etmesi, sözleşmeye bağlılık ilkesinin gereğidir. Sözleşmenin kurulmasından sonra ortaya çıkan, öngörülemeyen ve olağanüstü durum değişiklikleri meydana gelirse, sözleşmenin kurulduğu şekliyle devam etmesi zorlaşabilir. Bu durum değişiklikleri neticesinde, sözleşmenin gereğinin yerine getirilmesinin bir taraftan beklenmesi dürüstlük kurallarına aykırı hale gelecek şekilde güçleşirse sözleşmenin uyarlanması söz konusu olur. Türk Borçlar Kanunu'nun 138. maddesinde ''Aşırı ifa güçlüğü'' düzenlenmiştir. Genel hüküm niteliği taşıyan bu düzenleme ile sözleşmenin değişen şartlara uyarlanması, sözleşmenin uyarlanması ile sözleşmenin ayakta tutulma ihtimali kalmaması durumunda ise sözleşmenin sona ermesi öngörülmüştür. Çalışmamızda TBK m. 138 kapsamında sözleşmenin uyarlanması ve Türk Borçlar Kanununda uyarlamaya ilişkin özel hükümlerin inceleme ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a requirement of the principle of commitment to the contract that the contract continues as agreed by the parties. If unforeseen and extraordinary situational changes occur after the establishment of the contract, it may become difficult to continue the contract as it was established. As a result of these changes in the situation, if it becomes difficult to expect one party to fulfill the requirements of the contract in a way that becomes contrary to the rules of honesty, the contract may be adapted.“Hardship in extreme performance”is regulated in Article 138 of the Turkish Code of Obligations. With this regulation, which is a general provision, it is envisaged that contracts will be adapted to changing conditions, and if there is no possibility of keeping the contract alive due to adaptation of the contract, the contract will be terminated. In our study, TBK Art. 138, the adaptation of the contract and the special provisions regarding adaptation in the Turkish Code of Obligations were examined and evaluated.