Osmanlı Selâtin Cami mihrapları
The mihrabs of the Ottoman Imperial Mosques
  1. Tez No: 211062
  2. Yazar: TOLGA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Osmanlı selâtin cami mihraplarını konu alan bu çalısma; ?giris?, ?katalog?, ?değerlendirme? ve ?sonuç?tan olusan dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, ?Giris? ana baslığı altında; `konunun tanımı, önemi ve sınırları', `ilgili yayın ve arastırmalar', `metot ve düzen' ile `mihrap elemanları' tanıtılarak, `?slam mimarisinde mihrap ve Osmanlı öncesi Anadolu mihrapları' hakkında genel bilgiler verilmistir. ?kinci bölüm, tezin ?katalog? örneklerini ihtiva etmektedir. Burada 10'u erken, 13'ü klâsik ve 13'ü de geç Osmanlı dönemine ait olmak üzere toplam 36 adet mihrap incelenmistir. Katalog örnekleri, 14. yüzyılın ortalarından 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan dönemde, bizzat Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan selâtin camilerinin kıble duvarı ortasında kuzey girisi askında yer alan ana mihraplarından olusmaktadır. Üçüncü bölüm, Osmanlı selâtin cami mihraplarının tasarım ve süsleme özelliklerine göre yapılan genel bir değerlendirmeden olusmaktadır. ?Değerlendirme?de Osmanlı selâtin cami mihrapları; `yapıdaki yerlestirilis esasları', `malzeme ve teknik' kullanımları, `elemanların biçimlendirilis ve `süsleme' kompozisyonları bakımından ele alınarak, tipolojik gruplara ayrılmıstır. Burada özellikle taç, çerçeve, alınlık, köselik, kavsara, nis, sütunce ve oturtmalık bölümlerine ayrılan Osmanlı dönemi mihrap elemanlarının erken, klâsik ve geç dönem uygulamalarında gösterdiği biçimsel gelisimin ortaya konulmasına çalısılmıstır. Ayrıca bitkisel, geometrik, yazı, mukarnas ve günlük kullanım esyalarından olusan süsleme kompozisyonları üslûp özelliklerine göre belirli gruplar altında tasnif edilmistir. Dördüncü bölümde, tez çalısması sonucunda, Osmanlı selatin cami mihraplarının tasarım ve süsleme özellikleri üzerine tespit edilen birtakım yeni bulgulardan bahsedilerek, Osmanlı mimarisinde hakim olan mihrap anlayısının çözümlenmesine katkıda bulunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The study, aimed at the mihrabs of selatin (sultan) mosques, is composed of four main parts; ?introduction,? ?catalog,? ?evaluation? and ?conclusion?. In Part I, the definition, importance and limits of the subject, relevant literature and researches, method and layout of the study and the elements of a mihrab are introduced, and a brief information about the mihrab in Islamic architecture and Anatolian mihrabs before Ottoman Period is given under the main heading of ?Introduction?. The Part II includes the catalog samples of thirty six mihrabs examined in the thesis study. Of these; ten from the earlier, thirteen from the classical and thirteen mihrabs were from the late Ottoman periods. Catalog samples are composed of the main mihrabs that are located in the center of kiblah wall on the northern entrance axis of selatin mosques built by the Ottoman sultans themselves covering a period from the mid of fourteenth until the end of the nineteenth centuries. The Part III is composed of a general evaluation which is done according to the design and decorative features of the mihrabs of Ottoman selatin mosques. In this ?evaluation?, the mihrabs of selatin mosques are separated into typological groups according to their; placement in the mosque, the use of materials and techniques, the formation of the components and decorative compositions. In Part IV, some new findings about the design and decorative features of the mihrabs of Ottoman selatin mosques revealed by the thesis study are introduced, and an attempt is done to contribute to the analysis of the ?mihrab concept? which was dominant in Ottoman religious architecture.