Erken Osmanlı selatin camilerinde minareler (Bursa-Edirne)
Minarets in early Ottoman selatin mosques (Bursa-Edirne)
- Tez No: 560179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkentlerinden olan Bursa ve Edirne'de erken Osmanlı döneminde inşa edilen camiler, mimari ve süsleme bağlamında çeşitli çalışmalarda detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmalar, erken Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan bütün camileri genel özellikleriyle değerlendirmiş ve mimari özelliklerini ön plana alarak incelemiştir. Bursa ve Edirne'de bulunan selatin camilerin minarelerini konu alan bir çalışmanın olmayışı bu yüksek lisans tez konusunun Erken Osmanlı Selatin Camilerinde Minareler (Bursa-Edirne) olarak belirlenmesinde etken olmuştur. Bu çalışmanın kapsamı, erken Osmanlı döneminde başkent görevini üstlenen Bursa ve Edirne kent merkezlerinde bulunan selatin camilerin minareleriyle sınırlandırılmıştır. Bursa ve Edirne'de bulunan selatin camilerinin minarelerinin inşa tarihinden günümüze kadar olan süre içinde geçirdikleri onarımlar tespit edilmiş, kaynaklardan derlenen bilgilerle tarihsel devinimleri saptanmış ve günümüzdeki durumları fotoğraflarla belgelenmiştir. Bunların yanı sıra bu minarelerin üslup özellikleri belirlenerek daha önceki devirlerde inşa edilmiş olan Türk-İslam mimarisi örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda, Bursa ve Edirne kentlerinde bulunan selatin cami minarelerinin çoğunun özgün olmadığı; deprem, yangın gibi sebeplerle özellikle 19. yüzyılda kapsamlı onarım geçirdikleri veya bütünüyle yenilendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mosques built in the early Ottoman period in Bursa and Edirne, one of the first capitals of the Ottoman Empire, were discussed in detail in various studies in terms of architecture and decoration. These studies evaluated all the mosques built in the early Ottoman period with their general characteristics and examined their architectural features in the foreground. The absence of a study on the minarets of selatin mosques in Bursa and Edirne was effective in determining this master thesis as Minarets in Early Ottoman Selatin Mosques (Bursa-Edirne). The scope of this study is limited to the minarets of selatin mosques in Bursa and Edirne city centers, which served as the capital during the early Ottoman period. The restorations of the minarets of selatin mosques in Bursa and Edirne since the construction date have been identified, historical movements have been determined with the information collected from the sources and today's situations have been documented with photographs. In addition, the stylistic features of these minarets were determined and compared with the examples of Turkish-Islamic architecture built in previous periods. As a result of this study, most of the minarets of selatin mosques in Bursa and Edirne cities are not original; It was determined that they underwent extensive repairs or completely renewed especially in the 19th century due to earthquakes and fire.