Osmanlı Dönemi Selâtin Cami minberleri
The pulpits of the Ottoman Imperial Mosques
  1. Tez No: 217468
  2. Yazar: GÜLAY APA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Osmanlı Selâtin Cami minberleri ile ilgili yaptığımız araştırma sonucunda Erken Döneme ait 3, Klasik Döneme ait 11 ve Geç Döneme ait 15 minberin özgünlüğünü koruduğu tespit edilmiştir. Erken Dönemde minberler form ve süsleme açısından Selçuklu geleneğini devam ettirmektedir. Minberlerin yüzeyleri boş yer bırakılmaksızın geometrik ve bitkisel olarak süslenmiştir. Yüzeyler çoğunlukla geometrik taksimatlara ayrılmış ve her bir geometrik parçanın içi bitkisel motiflerle doldurulmuştur. Bunun yanı sıra yenilik arayışına girişildiği de Bergama Ulu Camii minberinden anlaşılmaktadır. Erken Dönemden sonra klasik diyebileceğimiz minber formlarının yavaş yavaş oluşmaya başlayıp, Klasik Dönem içinde Osmanlı minberi formunu yakaladığı görülmüştür. Selçuklu minberlerinden farklı olarak minbere yeni elemanlar eklenmiştir. Bu dönemde geometrik ve bitkisel süslemenin orantılı biçimde kullanıldığı görülmektedir. Klasik Dönemin sonunda özellikle Sultan Ahmet Camii minberi ile geometrik süsleme minberlerde hâkimiyetini kaybetmeye başlamıştır. Geç Dönem de ise Nuru Osmaniye Camii minberi ile değişim başlamış, hem form olarak hem de süsleme açısından klasiğin dışına çıkılmıştır. Bu dönemde geometrik süsleme neredeyse hiç görülmez. Minber elemanları; barok, rokoko, ampir ve eklektik üslupta motif ve formlarla değişime uğramıştır. Osmanlı Döneminde sultan yapıları bile olsalar taşra yapıları ve hanedanın diğer mensuplarının banisi olduğu eserlerle başkent eserleri arasında işçilik ve malzeme açısından farklılıklar olduğu görülmüştür. Başkent yapıları daha büyük ölçekli olduğundan, caminin mekânsal büyüklüğü minber boyutlarını doğru orantılı olarak etkilemiştir. Minberler süsleme açısından cami içinde yer alan diğer elemanlarla (mihrap, mahfil, kürsü, taçkapı) uyumludur ve motif birlikteliği sağlanmıştır.Ele aldığımız örneklerin sultan camilerinde yer alması sebebiyle, Osmanlı sanatında görülen gelişim ve değişim dönemin sanatının en iyi örnekleri olarak minberler üzerinde de yansımıştır.
Özet (Çeviri)
It has been detected in the end of our study on the pulpits of Ottoman Imperial (Selatin) Mosques that 3 pulpits from the Early Period, 11 from Classical Period and 15 from Late Period have been keeping their originality. The pulpits from the Early Period have been following the Seljuk tradition in terms of form and ornamentation. The surfaces of the pulpits have been ornamented with geometrical and plant forms without leaving any space. The surfaces have generally been geometrically divided and each geometrical section has filled with plant motifs. In addition to these, it is understood from the pulpit of Ulu Mosque in Bergama that there has also been a search for innovation. Following the Early Period it has is seen that the pulpit forms which may be called as classical have gradually come into being and within the Classical Period they have reached the features of the Ottoman pulpit form. Different from the Seljuk pulpits, new components have been added to the pulpits. Within this period ornamentation of geometrical and plant patterns have been used proportionally. At the end of the Classical Period and especially with the pulpit of the Sultan Ahmet Mosque geometrical ornamentation has started to lose ground. In the Late Period, the change has started with the pulpit of Nuru Osmaniye Mosque and it has gone beyond the Classical in terms of both form and ornamentation. Geometrical ornamentation is hardly seen in this period. The components of the pulpit have undergone changes in the styles of baroque, rococo, empirical and eclectic in terms of motifs and forms. In the Otoman Period, it has been seen that there happened to be somethe size of the pulpits in it. Pulpits are compatible with the other components in the mosque such as niche, mess (mahfil), rostrum, the main gate (taçkapı) and motif unity is achieved. Because of the fact that the examples we deal with are in the Sultan mosques, the transformation and development in Otoman art is also reflected on the pulpits which are considered as the best examples of the period?s art. differences in terms of workmanship and materials used between the buildings in the capital and the ones in the provinces even though they were Sultan buildings or they were built by the members of the dynasty. Because of the fact that buildings in the capital are in larger scale, the spatial largeness of the mosques is in direct proportion to