Türkiyede seçim sistemleri ve türk siyasi yapısına etkileri (1923-1980)
Election systems in Turkey and their effects on constitution of Turkish political (1923 - 1980)
- Tez No: 211087
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAT GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de (1923?1980) uygulanan seçim sistemleri, seçim sistemleri değistirme çabaları ve bunların sonuçları ele alınmıstır. Genel olarak konu birçok yönden irdelenmeye çalısılmıs, konuyla ilgili kavramlar ısığında değerlendirilmistir. Bu incelememiz üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci Bölümde, Seçim Sistemlerini daha iyi kavrayabilmemiz için Demokrasi kavramı, Temsil kavramı ve Temsil eden ile Temsil edilen arasındaki iliskiler açıklanmıstır. Demokrasi ve Temsil kavramlarının nasıl ortaya çıktığını ne tür evreler geçirdiğini ve çesitlerini örneklerle anlatmaktadır. ?kinci Bölümde, Seçim kavramı ve Seçim Sistemleri çesitli uygulamalarıyla alt baslıklar seklinde açıklanmıstır. Seçim sistemlerin teknik unsurları; Seçim Bölgelerinin Belirlenmesi, Adaylık ve Oylama Sekilleri, Oyların Hesaplanması alt baslıklarıyla anlatılmıstır. Seçim sistemlerin tipolojisi üç alt baslık altında toplanmıstır. Bunlar; ??stikrar?a ağırlık veren ?Çoğunluk Sistemi?, farklı kesimlerin ve düsüncelerinde parlamentolarda temsiline imkân tanıyan ve ?Adalet?e ağırlık veren ?Nispi Sistem? ve bu iki sistemin değisik oranlarda karısımından olusan ?Karma Sistem? dir. Tüm bu seçim sistemlerinin, dünyadaki uygulamaları, örneklerle açıklanmaya çalısılmıstır. Üçüncü Bölümde, Türkiye'de (1923?1980), uygulanan seçim sistemleri, seçim sistemleri üzerindeki kanuni değisiklikler ve siyasi sonuçları açıklanmıstır. Bu dönemde Türkiye'de iki seçim sistemi uygulanmıstır. Bu Bölümde, Çoğunluk sistemi uygulamaları ve Nispi Sistem uygulamaları olarak, iki alt baslık altında, kronolojik sıra takip edilerek yapılmıs olan seçimler ve sonuçları anlatılmıstır. Sonuç Bölümünde ise seçim sistemini değistirme çabaları, amaçlar ve sonuçları örneklerle değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Election Systems which were carried out in Turkey, endeavours for changing election systems and their results are dealt with in this study. Generally the subject is tried to discuss in many courses and it is appreciated under the enlightenment of meanings related to subject. This study is created from three main parts. In the first part, the meaning of democracy, the meaning of representation and relations between representatives and community are explained for understanding better the election systems. It tells by giving examples how democracy and representation arose, which phases they experienced and their variations. In the second part, the meaning of election and election systems with different applications are explained under titles. Technical elements of election systems, determining constituencies, the types of candidacy and voting, calculating the votes are under titles of the subject. The types of election systems are assembled below three under titles. These are majority system which gives importance to `stability?, proportional system which gives possibility the representation of different abstentions and thoughts in parliament, and mixed system which arose from the mixture of those two systems. The applications in the world of all these election systems are tried to explain by giving examples. In the third part, the election systems carried out in Turkey (1923 ? 1980), legal changing on election systems and their political results are explained. Two different election systems were carried out in Turkey in this period. In this part, completed elections and their results are told following chronological order below two under titles as carrying outs of majority system and carrying outs of proportional system. In the conclusion part, the efforts of changing election system, aims and their results are appreciated by giving examples.