Kayıt dışı ekonominin boyutları, etkileri ve kayıt dışı ile mücadele yöntemleri: Türkiye örneği
The dimensions and effects of underground economy and struggle with it
- Tez No: 211088
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ekonomik olarak nedenleri ve sonuçları bakımından çok karmasık bir yapı olarak ortaya çıkan kayıt dısı ekonomi, daha çok iktisadi faktörler dısında sosyal, psikolojik, siyasi ve ahlaki boyutlarıyla incelenmesi gereken bir olgudur. Bu olguya ortaya çıkıs nedenlerine göre çesitli isimler verilmistir. Bazen karsımıza kara ekonomi, nakit ekonomisi, gizli ekonomi, saklı ekonomi, yasadısı ekonomi, informel ekonomi, yer altı ekonomisi, gözlemlenemeyen ekonomi gibi kavramlarla çıksa da genel olarak kayıt dısı ekonomi olarak adlandırmak mümkündür. Dünya ülkelerinin çogunda bu olguyla ilgili çesitli kanuni düzenlemeler yapılmıs ve kayıt dısı ekonomi engellenmeye çalısılmıstır. Ancak bu düzenlemelerde genelde kayıt dısı ekonomi öncül bir suç kapsamında degerlendirilmistir. Kayıt dısı ekonominin birçok nedeni oldugu gibi, bu nedenlerin olusturdugu ve ekonomiyi etkileyen sonuçlar da vardır. Kayıt dısı ekonomiyi belirlemek ve ölçmek için ekonomistler tarafından çesitli yöntemler gelistirilmistir. Bu çalısma, benzer çalısmalarda da görüldügü üzere kayıt dısı ekonominin ülkemiz ekonomisi içinde gerçekten çok olumsuz sonuçlar dogurdugunu göstermektedir. Ülkemizde bazı vatandasların yükümlülüklerinden kaçarak kayıt dısı faaliyetlerde faaliyetlerde bulunmaları, vergi yükümlülügünü yerine getirenler için adaletsiz bir durum ortaya çıkarmaktadır. Kayıt dısı ekonominin kayıt altına alınması çalısmaları hali hazırda politik karar alıcıların ve uygulayıcıların en büyük amaçlarından biri olmustur. Bu baglamda daha çok belge ve kayıtların saglıklı bir biçimde olması için gerekli hukuki düzenlemeler yapılmaktadır. Sonuçta kayıt dısı faaliyetleri önlemenin yolu, saglıklı bir altyapı hazırlamak ve bunu hukuki açıdan baglayıcı kılmakla mümkün olacaktır. Ülkemizde büyüme ve kalkınma açısından çok önemli bir yer tutan vergiler saglıklı toplanmalı ve her vatandasın bu sorumluluk bilincine sahip olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Outrecorded economy is a fact that not only it needs to analyze with the dimensions of social, psychological, political and moral but also it needs to analyze with the dimension of economical. According to the appearance of some reasons; it has been given kinds of titles. It?s possible to name this fact outrecorded economy. But sometimes this fact occurs as dark economy, cash economy, secret economy, hidden economy, underground economy, informal economy, unobserved economy. Several of legal arrangements has been made about this fact and this outrecorded economy has been tried to prevent. Out- recorded economy has been evaluated in main crime content. There are not only many reasons about this fact but also there some results which affected the economy. Various methods have been improved in order to measure and determine the outrecorded economy by the economists. These studies have been showing the reasons of occurring this fact and also its negative results in our country?s economy. Citizens in our country mostly create illegal mostly create illegal situations by ignoring their responsibilities and not paying their taxes. The most important matter is the injustice of paying the tax. Studies about recording the outrecorded economy is the most important aim of our leaders in our country. They have been making necessary legal arrangements so as to make the records accurately. Consequently, the way to prevent the outrecorded functions is to prepare healthy base and make it compulsory on the point of legal. So each citizen should have responsibility of paying their taxes and these taxes must be collected regularly and because it takes main part in our country?s development.