Tükiye'de vergi kayıp ve kaçakçılığının nedenleri ve önlenmesine yönelik muhasebe meslek mensuplarının görüşleri:Kars örneği
Causes of tax evasion and tax loss in Turkey and accountants views with regard to preventing tax evasion and tax loss: Kars case
  1. Tez No: 211102
  2. Yazar: ALPER TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ALİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu arastırma 2006?2007 yılında Kars ili ve ilçe merkezleri esas alınarak düzenlenmistir. Arastırmanın amacı vergi kayıp ve kaçakçılıgının nedenlerini ve önlenmesine yönelik önerileri muhasebe meslek mensuplarının görüsleri dogrultusunda tespit etmektir. Bu arastırmanın, devlet açısından hayati öneme sahip vergi gelirlerinin saglıklı bir yapıya kavusturulması konusunda muhasebe meslek mensuplarının görüslerinden ve kuramsal temellerden hareketle ortak bir anlayıs çerçevesinde olası sorunları belirlemek, eksiklikleri tespit etmek ve çözüm önerileri ortaya koymak açısından önemli oldugu düsünülmüstür. Arastırmada ?Genel Tarama Modeli? kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini Kars il merkezindeki Muhasebe meslek odasına kayıtlı serbest muhasebeci ve serbest muhasebeci mali müsavirler olusturmustur. Çalısmaya katılan meslek mensuplarına 40 maddelik 5'li likert türü bir ölçek uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 12,0 programında analiz edilmis, yüzdelik ve frekans dagılımları, ?t? testi, ?varyans analizi?, ?Tukey? ve ?Tamhane? testi kullanılarak yorumlanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular; genel olarak muhasebecilerin vergi kayıp ve kaçakçılıgı konusundaki sorumlulugun birden fazla degiskene baglı oldugunu göstermistir. Ayrıca vergi kayıp ve kaçakçılıgına iliskin meslek mensupları görüsleri arasında, mesleki kıdem, meslek profil, tutulan defter sayısı, aylık gelir ve mezun olunan okul türü degiskenlerine göre anlamlı farklılıklar oldugu sonucuna varılmıstır. Bu farklılıkları giderici çalısmaların yapılması için gerekli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kars in the peiod between 2006-2007. The purpose of this study is to determine causes of tax evasion and to make some suggestion in preventiny tax evasion by considering accountents views. This study is of crucial importance as it tries to determine deficiencies and problem in order to tax revenue became more efficient which is very important process for the state. In this study a general survey method was employed. The sample of this study consist of accountents who were registered chamber of accountents. They were applied 5- Likert type scale consisting of 40 items. Collected data were analysed by SPSS 12.0 and data were interpreted by using t test, variances analysis, Tukey and Tamhane tests. Obtained data indicate that causes of tax evasion and tax loopholes depend on more than one variable. In addition, accountents views whith regard to tax evasion varies according to their working years, occupationel profiles, number of account book, monthly income and the school they were graduated.