Kaldor'un büyüme modeli çerçevesinde sanayileşmenin rolü: Türkiye imalat sanayii üzerine bir çalışma
The role of industrialization in Kaldor's growth model: A study in Turkish manufactoring sector
  1. Tez No: 211101
  2. Yazar: SERKAN KEÇELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Kaldor'un Büyüme Modeli çerçevesinde Kaldor'un büyümenin motoru sanayileşme hipotezinin geçerliliği ve Kaldor Yasaları çeşitli dönemler itibariyle Türkiye imalat sanayii performansı için test edilmektedir. Bu amaçla; öncelikli olarak; büyüme, büyümenin ölçülmesi, bazı iktisat teorilerinin büyüme modelleri matematiksel yöntemler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada; Kaldor'un Büyüme Modeli, KEG Hipotezi, Kaldor Yasaları ve Kaldor Yasalarından türetilen denklemler aracılığıyla dünyanın her yerinden çeşitli ülke uygulamaları araştırılmıştır. Ayrıca; Türkiye ekonomisinin temel devreleri; toplam sanayi, imalat sanayii, hizmetler sektörü ve tarım sektörü üretiminde ve istihdamındaki büyüme verileri yardımıyla ve de iktisadi ve ekonometrik yöntemler aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışmada, bazı durgunluk dönemlerine rağmen Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşundan beri imalat sanayii ve hizmetler sektörü üretiminde ve istihdamında, tarım sektöründeki üretim payı ve istihdam azalışının aksine, görece olarak istikrarlı bir artış göze çarpmaktadır ve bu istikrarlı durum Kaldor Yasaları ile Kaldor Yasalarından türetilen çeşitli denklemler yardımıyla doğrulanmaktadır
Özet (Çeviri)
In this paper, Kaldor?s Growth Model is examined and validity of Kaldor?s Engine of Growth (KEG) Hypothesis and Kaldor?s Laws are tested for the main terms of Turkish Manufacturing Industry performance. For this purpose; firstly, the meaning and the measurement of growth and the growth models of the main economic theories are studied by the help of mathematical methods. Then, Kaldor?s Growth Model, KEG Hypothesis of Kaldor will be examined with some practices of Kaldor?s Laws for the cases of countries from all over the world. Finally; Turkish overall growth, industrial growth, manufacturing, agriculture and services? sector growth of output and employment data for the main terms of Turkish economic performance are analysed by economic and econometric methods. As a result, in Turkey, from the beginning of the republican era, there seems to be a relatively stable increase in manufacturing industry and services sector?s share of output and employment in contrary with the agricultural output and employment and this stability is confirmed by Kaldor?s Laws and some other functions derivated from Kaldor?s Laws though some terms of economic stagnancy.