II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet Rusya tehdidine karşı Türkiye'nin aldığı mülki ve askeri önlemler
After the Wolrd War II Türkiye's govermental and military precautions against the Ussr's demands
  1. Tez No: 211103
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet Rusya'nın Türkiye'den talepleri, bu taleplere karşı Türkiye'nin aldığı mülkî ve askerî önlemlerini ortaya koymak amacıyla II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında gelişen olayları, Türkiye'nin tarafsız kalma mücadelesini, Savaş'a girmesini ve Savaş sonrası dış politikasını konu edinmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin ana hedefi savaşa katılmadan toprak bütünlüğünü korumaktı. Türkiye'nin tarafsızlığı savaşan devletlerin menfaatlerine uygun olmadığı için, bu devletler Türkiye'nin tarafsızlık politikasını bozmak için büyük çabalar gösterdiler. Savaş sonrası Sovyet Rusya, sıcak denizlere ulaşmak (Bu Rusların hiçbir zaman muvaffak olamadığı tarihi bir emeldir.) için Türkiye'den taleplerde bulundu. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü tehlikeye sokacak bu isteklere gereken cevabı verdi. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmada arşiv belgelerinden, dönemin siyasî ve askerî gelişmelerinin kamuoyundaki etkilerini ortaya koyabilmek için gazetelerden, meclis ceridelerinden ve askeri yayınlardan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of this study deals with USSR?s demands from Turkey, and Turkey?s governmental and military precautions against these demands after World War II, besides that Turkey?s endeavor of being unbiased and foreign policy before and during the war. During World War II the primary intention of Turkey was keeping entirety of her country without taking side in the war. Turkey?s neutral diplomacy was not beneficial for warring states so they displayed great efforts to drag Turkey into the war. Soviet Russia asked for some demands from Turkey to reach Mediterranean Sea. (This was their historical but never achieved aim.) But, Turkish Republic reacted these demands which put in danger her independence and unity. This study consists of four chapters. Archives, newspapers which reflect political and military events and public opinion in that period, registry of Turkish Assembly and military documents were used.