Türkiye'de Yabancı Sermaye Hareketleri ve Bankacılık Sektörüne Yansımaları
Foreign Capital Flows in Turkey and Reflections on Banking Sector
- Tez No: 211107
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geçtigimiz yüzyılda yasanan gelismeler neticesinde sermaye büyük ölçüde uluslararası nitelik kazanmıstır. Dünya genelinde trilyon dolarlarla ölçülebilecek büyüklüge ulasan hareketli bir sermaye bulunmaktadır. Bir çok ülkenin milli gelir rakamlarından büyük olan bu sermaye, gelisen teknolojik imkanlarla hızlı bir sekilde ülkeden ülkeye dolasabilmektedir. Böylesi büyük tutarlardaki sermaye hareketleri de gerek ülke gerekse de dünya ekonomisinin gidisine önemli etkilerde bulunabilmektedir. Türkiye de 1989 yılında büyük ölçüde tamamladıgı liberalizasyon neticesinde dünya ekonomisi ile entegre olmus ve yabancı sermaye hareketleri ülke ekonomisini önemli ölçüde etkiler hale gelmistir. Ülke ekonomisi açısından tartısılmaz önemi bulunan bankacılık sektörü de yabancı sermaye hareketlerinden en fazla etkilenen sektörlerdendir. Yerli ve yabancı literatürde yabancı sermaye hareketleri ile ilgili birçok çalısma bulunmasına ragmen yabancı sermaye hareketlerinin direkt olarak bankacılık sektörü bilanço büyüklükleri üzerine etkilerini inceleyen bir çalısma bulunmamaktadır. Bu çalısmada yabancı sermaye hareketlerinin bankacılık sektörü seçilen bilanço büyüklükleri üzerine etkileri liberallesme hareketlerinin etkisinin hissedilmeye basladıgı dönem olan 1990:1 ile 2007:1 dönemi arasındaki üçer aylık verilere dayanarak VAR Modeli Tado-Yamamoto Nedensellik Analizi kullanılarak arastırılmıstır. Sonuç olarak beklentilere uygun bir sekilde yabancı sermaye hareketleri ile bankacılık sektörü seçilmis bilanço büyüklükleri arasında istatistiksel olarak anlamlı iliskilere rastlanmıstır.
Özet (Çeviri)
By the developments took place last century, capital has gained international quality. There is a flowing capital which reaches extent that could be measured by trillion dolars. This capital, which is higher than the national income of most of the countries, can go around countries rapidly by the developing technological facilities. That amount of capital flow can have wide effects both national economy and world economy. And also as a result of the liberalisation which was substantially completed in 1989, Turkey has been entegrated with the world economy and foreign capital flows has been effecting the national economy widely. The banking sector, which has an indisputable significace from the national economy aspect, is also one of the sectors which is effected the most by the foreign capital flows. Although there are many studies on foreign capital flows in local and foreigner literature, there aren?t any studies on the direct effects of the foreign capital flows on the extent of banking sector balances. In this study the effects of foreign capital flows on the extent of selected balances of banking sector has been searched (discussed) on the basis of the three months datas dating between the 1990:1 and 2007:2 period which effects of the liberalization movements began to be felt, using VAR Model Todo-Yamamoto Causality Analysis. Consequently, in accordance with the expectations, statistically reasonable relations between the foreign capital flows and the extent of selected balances of banking sector has been encountered.